Nowy numer 09/2024 Archiwum

Osiecka, jakiej nie znamy

Nosowska / Osiecka, QL Music 2008

Sięganie po stare piosenki wybitnego tekściarza zazwyczaj bywa posunięciem typowo komercyjnym, mającym w dodatku wypełnić mniej płodny okres w biografii wykonawcy. W przypadku płyty Nosowska/Osiecka nie ma o tym mowy. Kasia Nosowska nie tylko tworzy równolegle własne interesujące projekty, ale jeszcze z cudzych utworów wydobywa to, czego wcześniej nie zauważaliśmy.

Duża w tym zapewne zasługa jazzujących aranżacji, stworzonych przez zespół USB pod wodzą Marcina Macuka. Ale też sam wybór piosenek, jakiego dokonała piosenkarka, świadczy o niebanalnym spojrzeniu na twórczość Agnieszki Osieckiej.

Nosowska wydobywa piosenki mniej znane, a tym najpopularniejszym, jak „Uciekaj, moje serce”, nadaje zupełnie inny charakter. Osiecka Nosowskiej jest odarta z lukru, niepokojąca, a w ostatnim utworze „Na kulawej naszej barce” – nawet metafizyczna.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego