Nowy numer 49/2020 Archiwum

Dobranoc

Stefan Wesołowski, Kompleta, Gusstaff Records 2008

Długo czekałem na podobną płytę. Na połączenie mrocznych, eksperymentalnych klimatów OBUH-a, monotonii utworów zespołu „Miasto Nie Spało” z nowoczesną elektroniką i tradycyjnymi pieśniami Kościoła. Doczekałem się. Kompleta to autorski projekt Stefana Wesołowskiego, młodego artysty z Wybrzeża. Napisał go na zamówienie gdańskich dominikanów.

To krążek bardzo monotonny, nocny, wyciszony. Może dlatego słowa brzmią niezwykle wyraźnie? Dotykają do żywego. Szczególnie przejmujący jest psalm pokutny. Punktem wyjścia albumu był tekst wieczornej modlitwy brewiarzowej. Wesołowski napisał utwór na dwa głosy, kwartet smyczkowy i elektronikę. To niezwykła próba odnalezienia współczesnego języka dla wyrażenia treści liturgicznych, przy zachowaniu mistycyzmu średniowiecznego śpiewu chorałowego.

Usłyszymy nawiązania do chorału mozarabskiego (klimaty znakomitego Ensemble Organum), przejmujący głos charyzmatycznej Mai Siemińskiej, współczesną harmonikę kwartetu smyczkowego i przestrzenie generowane elektronicznie przez Michała Jacaszka.

Krążek jest niezwykły również z innego powodu. Z jednej strony tej samej płyty znajdziemy zapis audio, a z drugiej zapis DVD koncertu z gdańskiego kościoła św. Mikołaja.

Kupisz na: www.paganini.com.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także