Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Ten kraj może poszczycić się rekordową frekwencją na mszach

Trzy kraje o najwyższym odsetku katolików deklarujących uczestniczenie w mszy świętej co najmniej raz w tygodniu to Liban, Kenia i Nigeria.

Zdecydowany liderem zestawienia przygotowanego przez instytut CARA na amerykańskim uniwersytecie Georgetown jest Nigeria. Odsetek katolików, którzy twierdzą, że uczestniczą we Mszy raz w tygodniu lub częściej wynosi tam 94 proc. W Kenii jest to 73 proc., a w Libanie - 69 proc.
Rozwiąż quiz: Co wiesz o Mszy świętej?

Jak zauważa agencja CNA, poziom frekwencji w Nigerii jest szczególnie wysoki, jeśli wziąć pod uwagę liczne w tym kraju ataki terrorystyczne islamistów na uczestników katolickich nabożeństw. O wielu z nich informowaliśmy na łamach gosc.pl.

Według CARA, więcej niż połowa wiernych uczestniczy co najmniej raz w tygodniu w mszach na Filipinach (56 proc.), w Kolumbii (54 proc.) i Ekwadorze (50 proc.). Na tej liście znajduje się także Polska z wynikiem 52 proc. Są to jednak dane nieaktualne. Według ostatnich badań w 2021 r., odsetek dominicantes wyniósł w naszym kraju 28,3 proc. Nawiasem mówiąc, autorzy raportu przyznają, że podane przez nich statystyki mogą być nieznacznie zawyżone.

Na samym dole tabeli znajduje się Holandia (7 proc.), Brazylia i Francja (po 8 proc.), Szwajcaria i Łotwa (po 11 proc.), Niemcy i Kanada (po 14 proc.) oraz sąsiadująca z Polską Litwa (16 proc.).

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama