Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Włochy: Katolicki ksiądz udzielił ślubu cywilnego muzułmańskiej parze z Iranu

W Genui na północy Włoch ksiądz katolicki jako reprezentant burmistrza udzielił ślubu cywilnego parze młodych Irańczyków, którzy są muzułmanami. Z panną i panem młodym połączyli się zdalnie ich rodzice i krewni, którzy nie mogą opuścić swojego kraju, gdzie trwałą gwałtowne protesty i represje.

  • Ksiądz udzielając ślubu cywilnego młodym Irańczykom reprezentował państwo włoskie.
  • Rodzina pary młodej uczestniczyła w ceremonii za pośrednictwem transmisji online - nie może opuścić Iranu ze względu na napięą sytuację w kraju.
    Rozwiąż quiz: Co wiesz o Mszy świętej?

W XVI-wiecznym Palazzo Imperiale małżeństwo zawarli Mohammad Kodadoustan Shahraki i Faranak Forouzanjahromi - podał dziennik "La Repubblica" w wydaniu z Ligurii. W sali ślubów zainstalowano ekran, na którym uroczystość obserwowali ich krewni za pośrednictwem łącza internetowego na jednej z platform i to mimo, jak zauważono, ograniczeń wprowadzonych w Iranie w korzystaniu z sieci w ramach represji.

Ślubu udzielił w cywilnym ubraniu ksiądz Paolo Farinella, który zgodnie ze zwyczajem miał na marynarce nałożoną szarfę w kolorach włoskiej flagi. Wyjaśnił gazecie w zamieszczonym na jej portalu nagraniu: "Mam nadzieję, że nikt nie będzie zbulwersowany, bo wiele osób pyta mnie, jak to możliwe, że ksiądz katolicki udziela ślubu cywilnego muzułmanom. Jestem obywatelem włoskim i dlatego mogę zostać oddelegowany przez burmistrza do udzielenia ślubu cywilnego".

Dodał, że zna młodych Irańczyków od pięciu lat i pomagał im, gdy byli na uniwersytecie.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama