Nowy numer 48/2020 Archiwum

Poza fizyką

Paweł Huelle, Opowieści chłodnego morza, Znak, Kraków 2008, s. 224

Obcowanie z książkami Pawła Huellego to prawdziwa przyjemność. Tak było m.in. z „Weiserem Dawidkiem”, który przez krytyków został uznany za najlepszą powieść lat osiemdziesiątych. Nie inaczej jest z najnowszym zbiorem pisarza, zatytułowanym Opowieści chłodnego morza.

To książka, którą można smakować po kawałku, dając się uwieść urodzie języka, sugestywnym obrazom i zgrabnie skonstruowanej fabule opowiadań. Niektóre historie mówią o czasach bardzo dawnych i przypominają baśń, inne są zupełnie współczesne. Rozrzut tematyczny też jest duży: od opowieści o tragicznym losie menonitów, przez wspomnienia z czasów pierwszej „Solidarności”, aż po ironiczny obrazek ze zlotu gejów.

A jednak wszystkie opowiadania coś łączy: każda z postaci ma swoją tajemnicę, którą próbuje rozszyfrować. Odpowiedzi szukają w mądrych księgach, przede wszystkim w Biblii, ale także we własnych wspomnieniach. Ważne wydarzenia z przeszłości mają stać się kluczem do rozwiązania zagadki. Bohaterowie naznaczeni przez cierpienie i samotność próbują tę przeszłość odtworzyć w pamięci albo wręcz – przeżyć po raz drugi. Jednak, podobnie jak w „Weiserze Dawidku”, taka próba wiąże się najczęściej z rozczarowaniem.

Chyba że – jak w opowiadaniu „Ukiel” – bohater znajdzie się „w punkcie osobliwym”, gdzie „załamują się wszelkie prawa fizyki”. My powiedzielibyśmy: w niebie, Huelle tego nie dopowiada. Ale właśnie ta nienachalna, pełna niedopowiedzeń metafizyczność jest znakiem rozpoznawczym prozy Pawła Huellego. Sprawia, że chce się czytać jego książki. To naprawdę dobra literatura.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także