Nowy numer 17/2024 Archiwum

Poza fizyką

Paweł Huelle, Opowieści chłodnego morza, Znak, Kraków 2008, s. 224

Obcowanie z książkami Pawła Huellego to prawdziwa przyjemność. Tak było m.in. z „Weiserem Dawidkiem”, który przez krytyków został uznany za najlepszą powieść lat osiemdziesiątych. Nie inaczej jest z najnowszym zbiorem pisarza, zatytułowanym Opowieści chłodnego morza.

To książka, którą można smakować po kawałku, dając się uwieść urodzie języka, sugestywnym obrazom i zgrabnie skonstruowanej fabule opowiadań. Niektóre historie mówią o czasach bardzo dawnych i przypominają baśń, inne są zupełnie współczesne. Rozrzut tematyczny też jest duży: od opowieści o tragicznym losie menonitów, przez wspomnienia z czasów pierwszej „Solidarności”, aż po ironiczny obrazek ze zlotu gejów.

A jednak wszystkie opowiadania coś łączy: każda z postaci ma swoją tajemnicę, którą próbuje rozszyfrować. Odpowiedzi szukają w mądrych księgach, przede wszystkim w Biblii, ale także we własnych wspomnieniach. Ważne wydarzenia z przeszłości mają stać się kluczem do rozwiązania zagadki. Bohaterowie naznaczeni przez cierpienie i samotność próbują tę przeszłość odtworzyć w pamięci albo wręcz – przeżyć po raz drugi. Jednak, podobnie jak w „Weiserze Dawidku”, taka próba wiąże się najczęściej z rozczarowaniem.

Chyba że – jak w opowiadaniu „Ukiel” – bohater znajdzie się „w punkcie osobliwym”, gdzie „załamują się wszelkie prawa fizyki”. My powiedzielibyśmy: w niebie, Huelle tego nie dopowiada. Ale właśnie ta nienachalna, pełna niedopowiedzeń metafizyczność jest znakiem rozpoznawczym prozy Pawła Huellego. Sprawia, że chce się czytać jego książki. To naprawdę dobra literatura.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego