Nowy numer 3/2021 Archiwum

Na pograniczu

Krzysztof Czyżewski, Linia powrotu, Pogranicze, Sejny 2008 , s. 446

Ale wiocha! – słyszę co chwilę. To określenie zabarwione negatywnie. Nie dla Krzysztofa Czyżewskie-go. Sam osiadł przed laty w Sejnach, miasteczku-tyglu kultur i religii. Po jego uliczkach chodzili Polacy, Niemcy, Litwini, Żydzi, Cyganie, staroobrzędowcy…

„Odwiedziłem znajomych w dalekiej prowincji, pomiędzy Rumunią i Bułgarią. Odbudowywali port, zrujnowany jak wiele innych pokładów życia tego pogranicza” – rozpoczyna jedną z opowieści książki Linia powrotu.

Przeczytamy o Miłoszu, ze wzruszeniem odwiedzającym dworek w Kranogrudzie, o zabitych dechami wsiach Bukowiny, o Czerniowcach, zapomnianej metropolii monarchii habsburskiej, o duchowości Wilna, tętniącej życiem Bośni. Czytajcie. Niebawem tego świata nie będzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także