GN 42/2020 Archiwum

Krótkie życie Edmunda Wojtyły

Edmund Wojtyła zmarł w wielu 25 lat w Bielsku-Białej, zarażony szkarlatyną przez jedną z pacjentek. Przez ostatnie półtora roku swego życia pracował jako zastępca ordynatora oddziału zakaźnego.

Krótkie życie Edmunda Wojtyły zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, że był bratem Karola, który później został papieżem. Z dokumentalnej opowieści o jego życiu, ukończonej dokładnie w stulecie urodzin bohatera, wyłania się niezwykle ciekawa i wyrazista osobowość człowieka, który swoje życie poświęcił innym.

A jednocześnie człowieka z poczuciem humoru, pasją do sportu i gór oraz miłośnika teatru. Edmund miał duży wpływ na młodego Karola. Był dla niego wielkim autorytetem i wsparciem. Fabularyzowany dokument Stanisława Janickiego sięga głęboko w przeszłość. Opowiada nie tylko o samym Edmundzie, ale także o rodzinach jego ojca i matki, z domu Kaczorowskiej.

Realizacja filmu trwała kilka lat. Postać Edmunda nie doczekała się wcześniej opracowań, a reżyser filmu dysponował na początku tylko skąpymi informacjami o swoim bohaterze. Dopiero dzięki żmudnej pracy dokumentacyjnej udało się Janickiemu dotrzeć do nieznanych wcześniej materiałów zdjęciowych, wzbogacających naszą wiedzę o tej postaci. Takich archiwalnych zdjęć w filmie znalazło się mnóstwo. Niektóre są naprawdę sensacyjne.

Do takich z pewnością należy wspólne zdjęcie Edmunda Wojtyły i jego narzeczonej, Jadwigi Urbanów-ny. Zostało wykonane latem 1932 roku w czasie ich wspólnej, ostatniej wycieczki w góry. Urbanówna zmarła w 2005 roku. Na XXII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów – Niepokalanów 2007 film Brat Papieża zdobył I nagrodę w kategorii film fabularny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także