Nowy numer 25/2018 Archiwum

Folkowy dialog

Porywający dialog fortepianów z instrumentami perkusyjnymi. Tygiel pasji i wirtuozerii, a wszystko oparte na korzennych folkowych nutach znad Wisły.

Nic dziwnego, że młodziutki polski zespół Kwadrofonik na IX Festiwalu Muzyki „Nowa Tradycja 2006” zgarnął kilka nagród: Grand Prix, Nagrodę Prezydenta Warszawy i nagrodę publiczności. Koncerty kapeli są pięknymi widowiskami, w czasie których muzycy w plastyczny sposób wykorzystują nawet kilkadziesiąt instrumentów.

Ich debiutancka płyta Folklove to projekt nawiązujący do polskiej muzyki ludowej. Jest ona jedynie punktem wyjścia do muzycznej podróży. Czasami ucieka w przestrzenne ambientowe klimaty Tortoise, czasami przypomina kameralny koncert albo jazzowe improwizacje.

Muzycy podążają drogą poszukiwań dźwiękowych, chcą maksymalnie wykorzystać możliwości dwóch fortepianów i perkusji. Spotkali się w warszawskiej Akademii Muzycznej. Dwoje z nich, pianiści Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, od lat grało już jako „Lutosławski Piano Duo”. Perkusiści Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala współpracowali w duecie perkusyjnym Hobbeats Duo. Teraz muzycy połączyli siły. Powstała nowa jakość. Czuję w kościach, że o grupie będzie jeszcze głośno.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji