Nowy numer 25/2022 Archiwum

Papież nieznany

Gdyby przeciętnego katolika zapytać, co wie o Piusie XII, miałby kłopot z odpowiedzią. Do wielu być może dotarła informacja o zakończonym niedawno procesie beatyfikacyjnym tego papieża, inni będą mieć w pamięci niesprawiedliwe oskarżenia o bezczynność wobec zagłady Żydów w czasie II wojny światowej.

Dobrze się więc stało, że w serii jezuickiego Wydawnictwa WAM „Wielcy ludzie Kościoła” ukazała się popularna biografia Piusa XII, napisana przez księdza Kazimierza Panusia. Znajdujemy w niej nie tylko podstawowe fakty o życiu Eugenia Pacellego, ale także obszerne omówienie wielu najważniejszych chwil jego niezwykle trudnego, ale zarazem bardzo ważnego dla Kościoła pontyfikatu.

Co warto podkreślić, autor książki, choć nie ukrywa szacunku i podziwu dla Piusa XII, stawia także pytania o jego wybory i decyzje, które były i są nadal przedmiotem wielu kontrowersji. Jednak, co najważniejsze, ukazuje nam tego sługę Bożego nie tylko jako męża stanu. Oczywiście sprawy polityczne zajmują w tej książce wiele miejsca, podobnie jak omówienie złożonego historycznego kontekstu decyzji Piusa XII w czasie, kiedy trudno było osiągnąć jakieś dobro, a można było jedynie liczyć na to, że nie dokona się większe zło.

Jednocześnie ksiądz Panuś przedstawia inne, chyba zupełnie nieznane, oblicze papieża – człowieka wielkiej kontemplacji i modlitwy, niezwykle trafnie wyczuwającego ducha epoki, w której przyszło mu żyć, i potrzebę zmian w samym Kościele. Dlatego tak ważne są rozdziały książki, które opisują podjętą przez Piusa XII reformę Kurii Rzymskiej, działania papieża na rzecz misji i ruchu ekumenicznego, wreszcie pierwsze inicjatywy w sprawie zwołania soboru powszechnego, które podjął jego następca Jan XXIII.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się