Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nieoczywiste tęsknoty

Świetlicki religijny? Czy to nie jakaś pomyłka? Twórczość autora „Zimnych krajów” kojarzona była dotąd z egotyzmem, niechęcią wobec świata, wulgarnością.

Tymczasem podtytuł ostatniej książki Marcina Świetlickiego Nieoczywiste brzmi: „Wiersze religijne według Wojciecha Bonowicza”. Ktoś powie: no tak, już na wstępie dwa zastrzeżenia. Bo przecież tytuł „Nieoczywiste”, oprócz odniesienia do metafizyki, oznacza także, że ta religijność wcale nie jest taka pewna. A dopisek „według Wojciecha Bonowicza” nie tylko wskazuje na autora wyboru, ale przede wszystkim zrzuca na niego odpowiedzialność za przypisanie tym wierszom etykietki „religijne”. „To Bonowicz tak twierdzi, nie ja” – zdaje się zastrzegać Świetlicki, puszczając do nas oko. Co o tym sądzi sam poeta, ma pozostać dla nas nieoczywiste.

Ale właściwie – czy to istotne? Ważniejsze jest przecież to, co mówią nam wiersze. A z tego wyboru jasno wynika, że temat wiary jest dla Świetlickiego ważny. Kiedy utwory „religijne” były porozrzucane po tomikach, wydawało się, że problem istnieje gdzieś na marginesie tej poezji. Teraz, zebrane obok siebie, wraz z wierszami dotąd niepublikowanymi, prowokują do nowych odczytań twórczości Marcina Świetlickiego.
Co najbardziej uderza w tak skonstruowanym wyborze? Tęsknota za tym, co święte, czyste.

Bohater, mimo że ustawia się „tyłem do świata”, tęskni za poczuciem wspólnoty, a nawet życiem sakramentalnym. Często pojawiają się kościelne budowle, które choć pozostają dla podmiotu lirycznego „zamknięte”, to ciągle niepokoją, każą mu powracać, przypominać sobie słowa modlitwy. „Umiera na brak Eucharystii” – to chyba najbardziej przejmująca diagnoza, jaką sam sobie stawia bohater. A czytelnik, poruszony tymi szczerymi wyznaniami, czeka wraz z nim na zmartwychwstanie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego