Nowy numer 04/2020 Archiwum

Papież o wolności

Kiedy uważniej wsłuchujemy się w słowa, które wypowiedział do nas Jan Paweł II, przydomek „Wielki”, nadany mu jeszcze za życia, zyskuje na znaczeniu.

Tę wyjątkowość Papieża opisują z różnych stron publicyści numeru specjalnego First Things – polskiej edycji opiniotwórczego pisma katolików w Stanach Zjednoczonych. Numer poświęcony Janowi Pawłowi II zawiera teksty znanych amerykańskich publicystów, którzy pokazują, jak wielką wagę Ojciec Święty przywiązywał do wolności. Tej narodowej także, ale przede wszystkim tej osobistej, wynikającej z natury człowieka.

Bo zdaniem Jana Pawła II, naprawdę wolna osoba to ta, która czyni dobro z miłości do samego dobra.
George Weigel przypomina, że to Jan Paweł II wyszedł z konkretną propozycją do świata okaleczonego rewolucją seksualną, zanikiem humanizmu, nastawionego na konsumpcjonizm i przyjemności, debatującego nad prawem do życia nienarodzonych i ludzi starych, eksperymentującego z ludzkim życiem.

Weigel uważa, że Kościół katolicki jest prawdopodobnie najbardziej wpływową wspólnotą religijną ostatniego stulecia, kształtującą świat, który odziedziczyliśmy w XXI w. Kościół ten został ukształtowany przez interpretację Soboru Watykańskiego II, dokonaną właśnie przez Jana Pawła II.

W numerze specjalnym nie brakuje też bardzo osobistych i ciepłych wspomnień o Papieżu. Ks. Richard J. Neuhaus, redaktor naczelny „First Things”, przywołuje swoje długie rozmowy z Ojcem Świętym o teologii, polityce, stosunkach międzynarodowych: „Papież był bacznym obserwatorem toczącego się życia – miał stale na uwadze, w jaki sposób, dzięki łasce Boga, można je przeżywać pełniej. Dla mnie przynajmniej jest to klucz do zrozumienia umysłu i serca Jana Pawła Wielkiego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama