Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Świadectwo Radka

Książka Radka Sikorskiego zaskakuje. Ukazała się w czasie kampanii wyborczej, a nie są to wynurzenia sfrustrowanego polityka, obrzucającego błotem byłych kolegów z rządu.

W Strefie zdekomunizowanej – rozmowie rzece z Łukaszem Warzechą, Sikorski opowiada o swej karierze politycznej, także gdy był szefem MON, ale nie to jest głównym przedmiotem ich rozmowy. Książka bowiem jest nie tyle przyczynkiem do bieżącej polskiej polityki – aczkolwiek nie brak w niej także fragmentów pikantnych – co przede wszystkim ciekawą refleksją nad własnym życiem oraz losami Polski w XX wieku. Niewielu naszych polityków ma biografię równie bogatą jak bohater tej rozmowy.

Znany dziennikarz, laureat prestiżowych nagród, absolwent Oxfordu, świadek partyzanckich bojów mudżahedinów w Afganistanie, a później senator i minister w rządach Olszewskiego, Buzka, Marcinkiewicza i Kaczyńskiego.

Sikorski opowiada o szczegółach swej biografii z wyjątkowym sentymentem, wspominając czasy studiów w Anglii oraz kontakty ze światem polityki brytyjskim i amerykańskim. Sporo jest także interesujących zwierzeń na temat własnej rodziny i relacji z żoną, znaną amerykańską dziennikarką i pisarką Anne Applebaum.

Fragmenty o kulisach polityki robionej w cieniu Białego Domu w Waszyngtonie pozwalają na lepsze zrozumienie postrzegania nas przez polityków supermocarstwa. Znakomite są także rozdziały o poszukiwaniu tożsamości poprzez odkrywanie korzeni własnej rodziny, a później restaurację dworku w Chobielinie. Książka jest pasjonującą opowieścią o losach Polaka uwikłanego w historię, którą nie tylko uważnie obserwuje, ale także stara się kształtować.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego