Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Religia nowej generacji

Na przełomie września i października rusza pierwszy w Polsce kanał telewizyjny o charakterze religijnym w telewizji komercyjnej. Co religia.tv zaproponuje widzom?

Dotychczasowe doświadczenia w działalności stacji telewizyjnych związanych z Kościołem w Polsce nie napawają optymizmem. Telewizja Trwam jest bardziej wizualnym dodatkiem do Radia Maryja niż profesjonalnie robionym kanałem telewizyjnym. Spektakularną klęskę poniosła Telewizja Familijna. Telewizja Puls, która przez kilka lat znajdowała się w stanie hibernacji, w ubiegłym roku znalazła inwestora, ale do tej pory nie wprowadziła zapowiadanej rewolucji w ramówce. Czy religia.tv przełamie tę passę?

Kanał poświęcony
Ks. Kazimierz Sowa, szef religii.tv, przekonuje, że sukces nowego kanału jest możliwy. „Ta telewizja ma szansę dlatego, że jest elementem większej całości, że jest oparta na standardach sztuki telewizyjnej i dotyka tematu, na który jest coraz większe zapotrzebowanie na świecie – mówi ks. Sowa. – Od dotychczasowych dokonań w tej dziedzinie odróżniają nas dwie rzeczy. Po pierwsze nie jesteśmy uniwersalną telewizją naziemną, która ma zaspokajać oczekiwania masowego odbiorcy. Taką jaką była Telewizja Familijna, z której później wyrosła Telewizja Puls.

Nie jesteśmy również dodatkiem do radia czy radiem z lufcikiem, jakim jest Telewizja Trwam. Religię.tv tworzymy tak jak kanały tematyczne, poświęcone historii, kulturze, sportowi itp. Kanał będzie miał charakter oświatowy i edukacyjno-popularyzatorski. Przedmiotem popularyzacji jest dla nas właśnie religia i wymiar duchowy człowieka. Chodzi oczywiście o religię katolicką. Wiemy przecież, kto może być naszym odbiorcą, w jakim świecie żyjemy, jakie są nasze korzenie”.

Religia prywatna
Propozycję przygotowania założeń programowych działalności kanału telewizyjnego o charakterze religijnym ks. Kazimierz Sowa, obecnie szef stacji, otrzymał w sierpniu 2006 roku. Wspólnie z Szymonem Hołownią pod koniec ubiegłego roku opracowali ofertę programową dla szefów Grupy ITI, inwestora przedsięwzięcia. Na początku 2007 roku zgromadzenie wspólników Grupy ITI projekt zatwierdziło. Czy stacja będzie kanałem katolickim? „Nie, religia.tv nie będzie kanałem katolickim, bo prawo określania się jako medium katolickie mają tylko przedsięwzięcia, które otrzymują misję na prowadzenie takiej działalności.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza