Nowy numer 44/2020 Archiwum

Marzenia uzdrawiają

Australijczyk Garth Nix, laureat prestiżowej nagrody Aurealis Awards 2001 Best Fantasy, którego książki sprzedano już w nakładzie ponad 1,5 mln egzemplarzy, wydał właśnie w Polsce czwarty tom z serii „Klucze do Królestwa”, zatytułowany Książę Czwartek.

Wśród wielu publikacji dla dzieci i młodzieży, obecnych na naszym rynku wydawniczym, książka Niksa wyróżnia się tym, że może być czytana z przyjemnością przez kilka pokoleń. Z pewnością zasługuje więc na miano „literatury prorodzinnej”.

Główny bohater tej siedmiotomowej serii to chłopiec-sierota, Arthur Penhaligon, przygarnięty przez przyjaciół zmarłych rodziców. Mimo że jest najmłodszym z siedmiorga rodzeństwa, czuje się odpowiedzialny za nową rodzinę i staje do walki w jej obronie. Chłopiec cierpi na astmę – atak tej choroby staje się przyczyną powołania do życia własnego świata marzeń, w którym ze szkolnego fajtłapy bohater przeistacza się w Prawowitego Dziedzica.

Kolejne pobyty w szpitalu, np. z powodu złamanej nogi, przeplątają się z wizytami w świecie fantazji, gdzie gips staje się krabim pancerzem i umożliwia poruszanie się, nawet ze złamaną nogą. W ten oto sposób marzenia i fantazje zyskują w książce Niksa moc uzdrawiania. Przesłanie książki jest jasne: to człowiek jest zawsze odpowiedzialny za los swój i swoich bliskich.

Czytelnicy znajdą w lekturze także liczne cytaty i nawiązania do Biblii. Dom z powieści Niksa, „Królestwo Wszelkiej Rzeczywistości, zawierające Archiwum Wszechrzeczy”, może być uznany za alegorię nieba. Negatywni bohaterowie cyklu przegrywają walkę z nastoletnim chłopcem, bo grzeszą: lenistwem, chciwością, obżarstwem i gniewem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama