Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ukraiński żywioł

Znakomity krążek dla tych, którzy nie spotkali się dotąd z porywającym muzycznym tyglem kapeli Petera Solovki.

Jego postać przypomina mi dokonania rockmana spod Babiej Góry, lidera De Press, Andrzeja Dziubka. Pełne tęsknoty orawskie psalmy pisane na emigracji trafiły pod strzechy wielu domów w kraju i za granicą. UKRAINIANS to kapela z Leeds, której popularność wykroczyła daleko poza Wyspy Brytyjskie. Jej lider Peter Solovka tworzył kiedyś brytyjską formację The Wedding Present.

Płyty Ukraińców pulsują prawdziwą energią. Oparte na wpadających momentalnie w ucho tradycyjnych kozackich pieśniach znad Dniepru, przetworzone przez punkową wrażliwość muzyków, stają się energetyczną mieszanką niezależnego rocka. Live in Czeremcha to swoiste „The best of” kapeli, 70 minut hitów z dotychczasowych płyt.

Materiał, zarejestrowany podczas porywającego koncertu w ramach Spotkań Folkowych w Czeremsze w 2005 r., został profesjonalnie nagrany i studyjnie podretuszowany. Dzięki temu udało się uchwycić dawkę energii, którą świetnie znają stali bywalcy koncertów zespołu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także