Nowy numer 48/2020 Archiwum

Czas Cyganów

Time of the Gypsies, Emir Kusturica & No Smoking Orchestra, Universal 2007

Najbardziej energetyczna muzyka świata. Emir Kusturica i kapela, w której gra od lat, No Smoking Orchestra nagrali ścieżkę dźwiękową do punk-operowej wersji wielokrotnie nagradzanego fil- mu reżysera z Sarajewa „Czas Cyganów”. Nie znajdziemy tu muzyki Gorana Bregovicia (Kusturica zerwał z nim współpracę po filmie „Underground”), ale zupełnie nową interpretację cygańskich pieśni.

Całość zagrana jest z ogromną pasją, w pełnym ognia porywającym wykonaniu kapeli No Smoking – grupy grającej wybuchową punkowo-folkową mieszankę rodem z Bałkanów. To oni właśnie tworzyli rozpędzoną muzykę do innych filmów Kusturicy „Czarny kot, biały kot” czy „Życie jest cudem”. Grupa powstała w Sarajewie w 1980r. Ich muzyka jest tyglem country, tureckich marszów, południowoamerykańskich rytmów i tradycyjnej muzyki cygańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także