Nowy numer 48/2020 Archiwum

Współczesna Carmen

Goran Bregović, Karmen z happy endem, Universal, 2007

„Karmen” to przepełniona bałkańskimi akcentami cygańska opera skomponowana w 2004 roku przez popularnego w Polsce serbsko-chorwackiego kompozytora. Płytę rozpoczynają radosne szalone dźwięki dęciaków. Ta rozpędzona, dzika muzyka opowiada smutną historię młodej Cyganki, która trafia na Zachód w poszukiwaniu pracy i oszukana ląduje w domu publicznym.

To brawurowe połączenie opery i teatru naiwnego. Niektóre piosenki brzmią jednak wtórnie, jak przerobione hity z filmu „Underground”. W każdym takcie muzyki słychać ogromną fascynację kulturą Romów.
Bregović, syn Chorwata i Serbki, kompozytor muzyki filmowej (m.in. „Arizona Dream”, „Underground”) i dawna gwiazda rockowego Bijelo Dugme, znany ze współpracy z reżyserem Emirem Kusturicą, od lat przemierza Europę wzdłuż i wszerz ze swoim weselno-pogrzebowym Wedding & Funeral Band.

Karmen z happy en- dem można było oglądnąć w Cabaret Sauvage w Paryżu. Tworząc opowieść o młodej Cygance, Bregović oparł się na rzeczywistych historiach o dziewczynach ze Wschodu, które przyjeżdżają do Europy z nadzieją znalezienia pracy, a kończą na ulicy jako prostytutki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama