Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tajemnica twierdzy szyfrów

TVP1 rozpocznie 7 września emisję 13-odcinkowego serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Podstawą scenariusza Bogusława Wołoszańskiego stała się wydana w ubiegłym roku jego powieść „Twierdza szyfrów”.

Jej fabuła została oparta na mało znanych faktach z czasów II wojny światowej. W ostatnich miesiącach wywiady amerykański i radziecki gorączkowo poszukiwały niemieckiej maszyny, którą alianci nazwali „ryba-miecz”. Maszyna miała odczytywać radzieckie szyfry jednorazowe, uważane za niemożliwe do złamania. Rzeczywiście, Niemcy zbudowali takie urządzenie, wykorzystując błędy, które Rosjanie popełnili w 1941 i 1942 r., wielokrotnie używając tych samych szyfrów jednorazowych. Niemiecka maszyna prawdopodobnie działała w Jeleniej Górze, w tajnym ośrodku „PersZ”, który został stamtąd ewakuowany w lutym 1945 r.

Film w reżyserii Adka Drabińskiego to historyczne widowisko, kino wojenne o wartkiej, trzymającej w napięciu akcji. Są tu efektowne sceny batalistyczne, m.in. z udziałem artylerii przeciwlotniczej, owiana tajemnicą maszyna „ryba-miecz”, polski szpieg w niemieckim mundurze, walka amerykańskiego i radzieckiego wywiadu, dramatyczne wydarzenia rozgrywające się w mrocznych tunelach i zamkach, z malowniczymi plenerami Dolnego Śląska.

W głównej roli wystąpił Paweł Małaszyński (na zdjęciu), a w pozostałych m.in. Jan Frycz, Borys Szyc, Cezary Żak i Jan Peszek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama