Nowy numer 47/2020 Archiwum

Hymny cherubów

Zbiór najpiękniejszych pieśni liturgicznych prawosławia znajdziemy na trzech płytach wydawnictwa Let My Prayer Arise. To kompilacja zbierająca albumy nagrane przez Estonian Philharmonic Chamber Choir pod dyrekcją samego Paula Hilliera, od lat zafascynowanego muzyką słowiańskiego Wschodu. Dyrygent współpracował z chórem przy nagraniach znakomitej muzycznej serii Baltic Voices.

Pierwszy album „Fragments” to wybór pieśni, które usłyszeć możemy w cerkwiach Rosji czy Bułgarii. Druga płyta: „The Powers Of Heaven” (Moce niebios) zanurza nas w pięknych XVII- i XVIII-wiecznych liturgicznych hymnach skomponowanych w większości przez Dmitrija Bortnianskiego. Wykonane z pasją, niezwykle czysto, są jak jasny blask świec rozjaśniający ciemne lico Madonny na ikonie.

Trzeci krążek to paschalna kompozycja Sergiusza Rachmaninowa „All Night Vigil”. Płyta rozpoczyna się tradycyjnym hymnem „Prijditie poklonimsa”. Rachmaninow nigdy nie był przesadnie religijny, rzadko widywano go w cerkwi, a jednak z przebogatej liturgii Wschodu zaczerpnął to, co najważniejsze. Zdawał sobie sprawę z tego, że liturgia jest przedsionkiem nieba, porywa w rejony Niedotykalnego. Basowy głos kantora przeplata się ze śpiewem znakomitego estońskiego chóru.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także