Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tylko dla twardzieli

Ta malutka książeczka to jedno z najważniejszych wydawnictw, jakie czytałem. Wydana przed laty jako „Rekolekcje dla twardzieli”, była rozchwytywana i kserowana. Dlaczego?

Bo jej autor brat Efraim, Żyd, nawrócony z protestantyzmu założyciel Wspólnoty Błogosławieństw, odpowiada na podstawowe pytania człowieka. Dlaczego chorujemy? Jaki jest lek na depresję? Czy musimy dźwigać konsekwencje grzechów rodziców? Jak wybrnąć z ciemnej nocy lęków? Co zrobić, gdy cierpimy na „zranienie śmierci”: ciąża pojawiła się niedługo po aborcji lub poronieniu, a miejsce, które powinno dać życie, jest jeszcze naznaczone śmiercią?

Efraim nie tylko stawia diagnozę, pokazuje również drogę wyjścia! Wiele osób żywo zareagowało, gdy zacytowałem kiedyś fragment: „Gdy przychodzi do mnie człowiek i mówi, że nie czuje Boga, pytam go o jego dzieciństwo. Czy twój tata brał cię na kolana? Odpowiedź najczęściej brzmi: – Nie… – A czy mama głaskała cię, czy cię całowała? – Nie… Dziecko, które nie jest chciane, nie doświadcza gestów miłości, czuje się jakby zawieszone w próżni”. Innych bardzo poruszyło zdanie: „W czasie modlitwy o uzdrowienie często okazuje się, że cierpimy z powodu grzechów rodziców, a nawet dziadków”. Biblijne słowo zarar, czyli „pamięć”, znaczy to samo co „nasienie, plemnik”. To również myśl żywcem wyjęta z książeczki. Każde jej zdanie jest gęste i można do niego wielokrotnie wracać.

Skąd bajkowy tytuł wydawnictwa? W każdym z nas drzemie Piotruś Pan, chłopak, który nigdy nie chciałby dorosnąć, biega w krótkich spodenkach mimo pięćdziesiątki na karku. Jest zamknięty w skorupie lęku, obsesji, dziwactw. Jak wyjść z tej patowej sytuacji? Wdrapać się na kolana Matki – podpowiada autor. Przyjąć pieszczotę z samego nieba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także