Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Góra nie z kamienia

Ta publikacja ucieszy osoby rozpoczynające lekturę miesięcznika „W drodze” od felietonu o. Jana Góry.

Książka Z NOGAMI ZA KALORYFEREM jest zbiorem tekstów ojca Góry publikowanych w miesięczniku. Książkę uzupełnia kilka wywiadów z dominikaninem. „Dostałem propozycję comiesięcznego pisania do »W drodze« (...) Proponując tę rubrykę, zabroniono mi pisać o dwóch moich największych miłościach: Jamnej i Lednicy. Ściślej biorąc, mogę tylko raz w roku na te tematy się odezwać” – wyznaje zakonnik w jednym z felietonów.
Duszpasterz dzieli się z nami tym, czym żyje na co dzień.

Ważną częścią jego życia są ludzie. Maluje portrety spotkanych osób – zarówno bliskich przyjaciół, młodzieży z duszpasterstwa, jak też jamneńskich gości. W galerii obok Jana Pawła II umieszcza postać kloszarda Kostka. Rzeczywistość Republiki Jamneńskiej przeplata się z obrazkami z Lednicy, Rzymu i Ziemi Świętej. Wprawne oko obserwatora utrwala stojące pod oknem klasztornej celi prostytutki i poloneza prowadzonego przez kardynała.

Góra nie jest z kamienia. Nie boi się wyrażania uczuć, emocji. Jest ciekaw, jak wyglądają bracia wstępujący do zakonu, złości go postawa wychowawców dzieci z domu dziecka, nie ukrywa radości z wyłudzenia rzeczy należącej do Jana Pawła II. Śmieszy i wzrusza opisem starań o uzyskanie odlewu dłoni i stóp Papieża. Najważniejsze chwile swej posługi i drogi pod górę, na której zbudował Kościół, utrwala wielokrotnie.

Język, którym operuje, jest plastyczny, barwny, okraszony anegdotami. Angażuje wzrok i podsuwa wyobraźni ilustracje opisywanych zdarzeń. Lektura książki przypomina oglądanie albumu ze zdjęciami. W zatrzymanych kadrach każdy może odnaleźć cząstkę siebie – bez względu na to, czy siedzi w miękkim fotelu, czy stoi z nogami za kaloryferem.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji