Nowy numer 5/2023 Archiwum

Kara śmierci a świętość życia

Każde życie należy chronić, bez wyjątków. Jeśli dopuścimy stosowanie kary śmierci, to zasada bezwzględnej ochrony życia straci jakikolwiek sens.

Co jakiś czas do debaty publicznej wraca problem kary śmierci. Na początku stycznia premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania internautów, stwierdził, że jest jej zwolennikiem. „Moim zdaniem kara śmierci za najcięższe przestępstwa powinna być dopuszczalna. W tym względzie nie zgadzam się z nauką Kościoła, bo jestem zwolennikiem kary śmierci” – stwierdził. Dodajmy, że Mateusz Morawiecki jest katolikiem. Gdy pojawiły się pytania, czy wprowadzenie kary śmierci jest jednym z elementów programu Zjednoczonej Prawicy, rzecznik rządu Piotr Müller zaprzeczył. A premier zapewnił, że wypowiedź na ten temat była wyrazem jego osobistych poglądów, a jej wprowadzenie nie jest możliwe ze względu na zobowiązania prawne Polski. Chodzi m.in. o to, że nasz kraj jest sygnatariuszem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która zakazuje kary śmierci.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 3/2023 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się