Nowy numer 42/2020 Archiwum

Darwin, Ameryka i religia

Czy Darwin miał rację, a jeśli nawet tak, to co z tego wynika? Na to i wiele innych pytań odpowiadają autorzy pisma First Things, którego polska edycja ukazuje się od zeszłego roku.

Właśnie na półki księgarń trafił drugi numer tego interesującego kwartalnika, poświęconego religii, kulturze i życiu społecznemu.

Obok bloku tekstów zatytułowanego „Ewolucja czy stworzenie?”, w którym wypowiadają się tak wybitne umysły Kościoła jak Richard John Neuhaus czy arcybiskup Wiednia kardynał Schönborn, znajdziemy w piśmie drugi ważny blok: „Ameryka i religia”.

Co zostało dziś z kraju, o którym Gilbert Keith Chesterton pisał w 1922 roku, że jest „jedynym na świecie państwem ufundowanym na wyznaniu wiary”? Proszę sprawdzić w „First Things”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także