Prace nad utworzeniem Muzeum Koksownictwa, sprzedaż koksu opałowego prywatnym odbiorcom i remont baterii koksowniczej są tylko jednymi z nielicznych zadań realizowanych przez Koksownię Bytom.
Koksownia od lat daje energię
Obiekt funkcjonujący na mapie Górnego Śląska od lat 60. XIX wieku ma swoje stałe miejsce w historii regionu. Kiedy nadano mu nazwę Koksownia Bytom, zwrócono uwagę na to, jak silnie jest związany z historią dzielnicy Bobrek. Mimo upływu lat wciąż funkcjonuje i ewoluuje, aby sprostać wygórowanym normom związanym z ekologią. Jeden z największych pracodawców w mieście zatrudniał niegdyś kilka tysięcy osób. Dziś załoga wprawdzie zmalała, ale zakład wciąż odgrywa ważną rolę na lokalnym rynku pracy. Zakład łącząc swoje siły z firmą Petralana – wytwórcą wełny skalnej – zatrudnia kilkaset osób, a obie instytucje współpracują ze sobą dla wspólnego sukcesu. Gaz koksowniczy, będący produktem ubocznym powstałym przy wytwarzaniu koksu, od 2015 roku zaopatruje Petralanę w niezbędną jej energię.
Owocny 2022 rok
Zmiana nazwy, która nastąpiła w minionym roku, jest ważna, jednak ma tylko znaczenie symboliczne. W tym czasie wydarzyło się jednak znacznie więcej. Kluczowe działanie to remont baterii koksowniczej, który ma zakończyć się w połowie tego roku. Ma znaczenie strategiczne, bo przyczyni się do wzrostu mocy produkcyjnej, która wyniesie ostatecznie 20 tysięcy ton koksu miesięcznie. Oznacza to podwojenie wyników uzyskiwanych jeszcze 3 lata temu. Innym wyzwaniem jest kontynuowanie prac związanych z utworzeniem Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej. Miejsce to stworzone z myślą o nowo powstałych firmach ma mieć, zgodnie z założeniami, wiele zalet. Jedną z nich jest to, że nowe przedsiębiorstwa będą zasilane tą samą energią, która dostarczana jest Petralanie, jednak to nie wszystko. Równie ważne jest utworzenie Muzeum Koksownictwa i zrewitalizowanie budynku siłowni. Zagadnienia te warto śledzić, bo są nierozerwalnie związane z przemysłowym dziedzictwem regionu.
Miniony rok był dla Koksowni Bytom, jak widać, czasem dużych wyzwań i znaczących inwestycji, które mają znaczące znaczenie dla jej dalszego rozwoju.
Artykuł sponsorowany (km)
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się