Nowy numer 3/2021 Archiwum

Opactwa i klasztory

Koniec ze świąteczno-noworocznym lenistwem! Pora przenieść się na chwilę do klasztornych cel i uzupełnić luki w edukacji.

Amerykański serial dokumentalny o chrześcijańskich zakonach może stać się skutecznym antidotum na kłamstwa popkultury, która coraz częściej traktuje historię Kościoła jako kronikę zbrodni, spisków i zbiorowej hipokryzji. Tymczasem solą chrześcijaństwa pozostają osoby duchowne, które nie mają czasu zgłębiać kodu Leonarda Da Vinci, bo całe dni spędzają na modlitwie i pracy.

Jak to pięknie określił kiedyś eseista Wojciech Kudyba, również wieczorne plewienie marchwi bywa w ich przypadku budowaniem ostatecznej harmonii kosmosu. Z pewnością taka perspektywa nieobca jest niderlandzkim benedyktynom, cystersom i trapistom, którym poświęcono trzy pierwsze odcinki cyklu.

W kolejnych odsłonach autorzy odwiedzą 18 innych krajów, podążając śladem mnichów katolickich, prawosławnych, a nawet koptyjskich. Dobrze mieć świadomość, że za murami starych świątyń nieustannie trwa duchowa praca wielu ludzi, dzięki której nasze życie ciągle ma sens.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama