Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Polskie odkrycie archeologiczne 2022 roku - które uznano za najcenniejsze?

Wybrano najcenniejsze odkrycia w polskiej archeologii w minionym roku. Które uznano za najbardziej wartościowe?

Od kilku lat czasopismo "Archeologia żywa" prowadzi plebiscyt, w którym wskazuje najważniejsze wydarzenia w świecie archeologii w danym roku. Wydarzenie nosi nazwę Archeologiczne Sensacje. W ramach Sensacji wybierane są m.in najcenniejszy odkryty skarb, najważniejsza premiera, najciekawszy projekt, unikatowy artefakt, ale również najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce oraz najciekawsze odkrycie polskich archeologów za granicą. W ostatniej kategorii za najistotniejsze uznano odkrycie przez Polską-Egipską Misję Archeologiczną w Sakkarze grobowca urzędnika ds. tajnych dokumentów faraona.

Przez trzy tysiąclecia starożytne Memfis było jedną z najważniejszych egipskich metropolii, a Sakkara zaś to najstarsza i najbardziej prestiżowa część nekropoli tego wielkiego miasta. Właśnie tutaj od ćwierć wieku działa polsko-egipski zespół badaczy. Odkrycia grobowca dokonano w bezpośrednim sąsiedztwie słynnej piramidy schodkowej i śmiało można je zaliczyć do kategorii tych spektakularnych. Co ważne, w tej chwili jesteśmy dopiero we wstępnej fazie eksploracji grobowca. Archeolodzy dotarli jak dotąd do naziemnej kaplicy - nie weszli do wnętrza samego grobowca. Jednak już z płaskorzeźb i hieroglifów umieszczonych na części naziemnej odczytano, że jest to miejsce pochówku mężczyzny o imieniu Mehczeczi, który zajmował się m.in tajnymi sprawami kancelarii faraona, a także był inspektorem posiadłości królewskiej i kapłanem kultu grobowego króla Teti. Żył 4,3 tys. lat temu.

Sama fasada jest bogato zdobiona w piękne płaskorzeźby i hieroglify - już to oznacza, że mamy do czynienia z miejscem pochówku osoby bardzo bogatej i wysoko postawionej w hierarchii społeczeństwa egipskiego. Największe emocje budzi jednak to, co dopiero przed badaczami: etap otwarcia właściwej części grobowca i odpowiedź na pytanie czy komora grobowa jest nienaruszona i w pełni wyposażona. Można więc śmiało przypuszczać, że o odkrytym przez polsko-egispki zespół grobowcu będzie jeszcze głośno w najbliższej przyszłości.

Odkrycia polskich archeologów w Egipcie

Polska archeologia ma duży wkład w rozwój badań państwa faraonów. W Egipcie prowadzimy różne wykopaliska już od długich dziesięcioleci. Prowadzimy m.in. badania w świątyni Hatszepsut od 1961 roku, kiedy prof. Kazimierz Michałowski powołał Polsko-Egipską Ekspedycję Archeologiczno-Konserwatorska. Od ponad 60 lat pracują nad dokumentacją i rekonstrukcją świątyni sprzed ok. 3,5 tys. lat. Obecnie skupiają wysiłki m.in. nad odbudową kaplicy Hathor. Przy okazji tych badań regularnie dochodzi do kolejnych odkryć, m.in znaleziono w 2021 r. grobowiec starszy od świątyni o około 500 lat. 
 

Z kolei w 2022 r. polsko-włoski zespół prowadzący badania w rejonie świątyni Króla Ni i Serry w Abugrab dokonała odkrycia odkryli 4500-letnią świątynię, która, może należeć do jednej z czterech zaginionych świątyń Słońca z czasów V dynastii. To wyjątkowe znalezisko, ponieważ do tej pory jego istnienie sugerowały jedynie źródła historyczne.

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy