Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Płacz kompozytora

Jak refren powraca przejmujący psalm: nad wodami Babilonu, siedzieliśmy i płakali. Pełna oddechu, krótkich przebłysków stonowana muzyka Lament for Jerusalem Johna Tavenera to pełna bólu medytacja nad świętymi tekstami judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Tygiel Ziemi Świętej.

Lament przypomina do złudzenia przepiękne hymny estońskiego kompozytora Arvo Pärta. Nic dziwnego. Obaj, mieszkający na Zachodzie, zakorzenieni w liturgii prawosławnej kompozytorzy są od lat zafascynowani duchowością chrześcijańskiego Wschodu.

Lwia część ich kompozycji to utwory sakralne, mocno osadzone w Biblii. Sam John Tavener jest postacią niezwykle ciekawą. Prawosławny kompozytor w zlaicyzowanej Anglii? Urodził się w 1944 roku. Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę w 1968 r. premierą oratorium The Whale. Dzieło to zainteresowało zespół The Beatles, dzięki czemu ukazało się na płycie, wydanej przez ich wytwórnię Apple.

Nawrócenie na prawosławie w 1977 r. zmieniło muzyczną optykę Tavenera. – Jestem przekonany, że wschodnie tradycje zachowały pierwotną siłę, którą utracił Zachód – zaczął opowiadać kompozytor, uhonorowany w Anglii tytułem szlacheckim. „Lament for Jerusalem na sopran, kontratenor, chór mieszany i orkiestrę” napisał w 2002 roku. Na płycie wykonuje go Choir of London, którym dyryguje Jeremy Summerly.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza