Nowy numer 43/2020 Archiwum

Muzyczna odpowiedź

„Usiądę przy górskim potoku, co zwie się Różańcem” – ten fragment rozpoczyna tytułową piosenkę z płyty Odpowiem, nagranej przez Artura Kaszowskiego i przyjaciół.

Krążek powstał „z inspiracji osobą i twórczością Jana Pawła II oraz z wdzięczności dla niego”. Twórcy odpowiedzieli w ten sposób na ogłoszenie przez Papieża różańcowych tajemnic światła i „Tryptyk rzymski”. Utwór „Na wieki” został poświęcony pamięci Jana Pawła II i Andrzeja Cudzicha, zmarłego ponad dwa lata temu wybitnego kontrabasisty.

Interesujące od strony poetyckiej teksty piosenek są w większości modlitwami o przemianę serca. Zwracają uwagę zwłaszcza te utwory, do których słowa napisał Adam Szafraniec. Pod względem muzycznym jest to materiał stonowany. Spokojne, balladowe aranżacje zostały dyskretnie wsparte elektroniką, która służy przede wszystkim budowaniu nastroju.

Jednak najpiękniejsze utwory na tej płycie zaaranżowano bardzo oszczędnie. Myślę tu głównie o piosence „W Tobie jest światło”, brawurowo zaśpiewanej przez młodziutką Martę Florek. Także głosy pozostałych wokalistów: Ewy Broczek, Lidii Kowalskiej, Adama Rymarza – są dużym atutem tej płyty. Artystom towarzyszy chór Voce Angeli pod dyrekcją Piotra Pałki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także