Artyści już od schyłku średniowiecza bardzo często przedstawiali postać św. Antoniego Opata (ok. 251–356), uważanego za pierwszego w historii chrześcijańskiego pustelnika, twórcę anachoretyzmu, jednej z odmian ruchu monastycznego.
Według tradycji kuszony ustawicznie przez szatana, doznawał umacniających go wizji nadprzyrodzonych. Przedstawiano więc tego pochodzącego z Egiptu świętego, jak broni się przed odrażającymi potworami albo przed lubieżnymi kusicielkami.
Lucjan Wędrychowski (1854–1934), polski malarz wykształcony w Krakowie i w Monachium, podjął ten temat w sposób typowy dla wrażliwości człowieka XIX wieku, bliższy nam, współczesnym widzom, niż interpretacje artystów dawnych epok. Na obrazie widzimy świętego na pierwszym planie, siedzącego w swej pustelni w mniszym habicie. Najpierw dostrzegamy skupioną i poważną twarz Antoniego, jaśniejącą na tle ciemnego nieba. Potem nasz wzrok podąża w stronę dymu ulatującego z dogasającego ogniska. I właśnie w tym dymie pojawia się pokusa pod kobiecą postacią. Ten zręczny zabieg pozwala Wędrychowskiemu zasugerować, że w chmurze dymu widzimy myśli świętego.
Nawet przez chwilę nie możemy wątpić w niezłomność pustelnika. Nie patrzy w stronę pokusy, a prawą ręką trzyma krucyfiks, który dodaje mu sił. Z prawej strony widzimy rozłożoną księgę Pisma Świętego wspartego na czaszce. To symbol ascetycznej drogi życia wybranej przez pustelnika.
Obraz „Kuszenie św. Antoniego”, zaliczany do najważniejszych prac Lucjana Wędrychowskiego, jest eksponowany w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku na piętrze krakowskich Sukiennic.
Leszek Śliwa
Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”
Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się