Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wołanie o rodzinę

Rodzina w Polsce jest poważnie zagrożona. Atakuje się ją w przestrzeni publicznej, państwo nie chroni jej należycie. Polscy biskupi w obszernym dokumencie wzywają duszpasterzy i władze, by ratowały małżeństwa i rodziny.

Na ostatnim zebraniu Konferencji Episkopatu Polski biskupi przyjęli 100-stronicowy dokument „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”. Dotarliśmy do nieoficjalnej wersji tekstu. Raz po raz pojawiają się w nim tony bardzo dramatyczne. W kulturze zachodniej, a więc i w Polsce, trwa walka o rodzinę, w której zacierana jest sama natura małżeństwa i rodziny. Przykłady: katolickie poradnie są zmuszane do przekazywania dzieci parom homoseksualnym, z publicznego języka usuwa się pojęcia „ojciec” i „matka”, wielu zwolenników ma wciąż zbrodnia aborcji, nasilają się naciski na legalizację manipulacji genetycznych i eutanazji, degraduje się na wiele sposobów ludzką cielesność, promuje się rozwiązłość. Te działania są często przedstawiane jako postęp cywilizacyjny. Z punktu widzenia godności człowieka i dobra społeczeństwa okazują się jednak klęską. Biskupi przypominają, że istnieje obiektywna prawda o małżeństwie i rodzinie, której nie wolno dowolnie zmieniać.

Cała prawda o rodzinie
Dokument skierowany jest przede wszystkim do ludzi wierzących. Za cel stawia sobie pomoc rodzinom w odkryciu godności i piękna ich powołania. Pojawia się w nim delikatnie sugestia, że katolicy zbyt łatwo ulegają relatywizmowi, pesymizmowi, bezsilności, sączonym przez współczesnych pogańskich mistrzów. Konieczne jest więc odkrycie, że Kościół ma olbrzymie doświadczenie w ludzkich sprawach. Dobra Nowina daje właściwy klucz do tajemnicy człowieka i małżeństwa. Stąd apel, by ludzie wierzący nie poddawali się biernie fałszywym wizjom, ale organizowali się i domagali poszanowania dla świata ich wartości.

Pierwsza część dokumentu ma charakter doktrynalny, druga praktyczny. Autorzy zwracają uwagę, że fundamentalną zasadą jest godność osoby ludzkiej. Poszanowanie tej godności powinno być podstawą oceny wszelkiej ludzkiej działalności oraz prawnych regulacji dotyczących aborcji, eutanazji, sztucznego zapłodnienia i innych problemów bioetycznych. Biskupi przypominają, że małżeństwo jest Bożym pomysłem. Jeśli odrzuca się Boga, wtedy gubi się także najgłębszy sens małżeństwa i rodziny. Jeden rozdział poświęcony jest spojrzeniu z perspektywy wiary na ludzkie ciało. Przypomniane są w nim elementy teologii ciała, skrytykowane współczesne przejawy degradacji ludzkiej cielesności. Fundamentem chrześcijańskiej wizji płciowości jest logika daru, otwarcia na drugiego, bycia dla siebie nawzajem.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy