Nowy numer 38/2023 Archiwum

Nasza wiara w procentach

Coraz mniej polskich katolików uczestniczy w niedzielnej Mszy św. i przystępuje do Komunii św. – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Badania, których rezultaty właśnie ogłoszono, przeprowadzono we wszystkich parafiach pod koniec ubiegłego roku. Wynika z nich, że w 2008 r. o 3,8 proc. spadła liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. w porównaniu z rokiem poprzednim. Do Komunii św. przystąpiło o 2,3 proc. mniej wiernych.

Jak to się robi?
Liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnej Eucharystii oraz przystępujących do Komunii św. przeprowadza się od 30 lat w wybraną niedzielę roku. W ubiegłym roku taka akcja odbyła się 23 listopada. W każdej parafii wyznaczone osoby liczyły wiernych przychodzących na Mszę św. (tzw. dominicantes) – oddzielnie kobiety i mężczyzn. Pod uwagę brano uczestników powyżej 7. roku życia. Liczono także wiernych przystępujących do Komunii św. (tzw. communicantes). Te dane proboszczowie przekazali do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, gdzie zostały opracowane.

Co mówią liczby?
Ubiegłoroczne liczenie wiernych pokazało, że w niedzielnej Mszy św. uczestniczyło 40,4 proc. polskich katolików. To mniej niż w poprzednich latach. W roku 2007 na Eucharystię przyszło 44,2 proc. wiernych, a w 2006 – prawie 46 proc. W porównaniu z poprzednimi latami spadła także liczba communicantes. W 2008 roku wyniosła ona w skali całego kraju 15,3 proc. Rok wcześniej – 17 proc. , a w 2006 r. – 16 proc. Badania potwierdziły, że najwięcej wiernych uczestniczy w niedzielnej Eucharystii w diecezjach południo-wo-wschodniej Polski: tarnowskiej – 67,8 proc., rzeszowskiej – 63,1 proc. i przemyskiej – 59 proc., chociaż i tu zanotowano około 5–procentowy spadek w porównaniu w poprzednim rokiem. Najmniej osób na niedzielnych Mszach św. odnotowano w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej – 26,8 proc., łódzkiej – 26,9 proc. i koszalińsko-kołobrzeskiej – 27,4 proc. Komunię św. najchętniej przyjmują wierni diecezji opolskiej – 21,3 proc., gdzie we Mszy św. uczestniczyło 48,5 proc. zobowiązanych. Najmniejszy odsetek communicantes – 9,8 proc. – występuje w diecezji sosnowieckiej, gdzie do kościoła w niedzielę przychodzi 27,9 proc. wiernych.

Czas na ewangelizację
Takie dane nie mogą nie niepokoić. Mimo że niektórzy socjologowie próbują uspokajać, twierdząc, że liczenie wiernych w jedną niedzielę w roku nie daje pełnego obrazu sytuacji i nie ma wielkiego znaczenia. Przecież w sondażach prowadzonych przez różne ośrodki badania opinii społecznej aż 95 proc. Polaków deklaruje się jako katolicy. A jednak od kilku lat spada liczba powołań do kapłaństwa i życia zakonnego i coraz mniej katolików uczestniczy w praktykach religijnych. Jak temu zaradzić? – Myślę, że już czas na nową ewangelizację – skomentował wyniki najnowszych badań biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, którego diecezja słabo wypadła w ubiegłorocznej statystyce. – Duszpasterstwo musi być ofensywne i ewangelizacyjne, bo świat i europejska kultura wierze przeszkadzają. Współczesnemu człowiekowi trudniej wierzyć i Kościół musi znaleźć na to sposób – dodał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast