Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Święto Eucharystii w Kanadzie

Od 15 do 22 czerwca w kanadyjskim mieście Québec odbywać się będzie 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Podczas Mszy św. na zakończenie kongresu (tzw. Statio Orbis) Benedykt XVI wygłosi homilię transmitowaną na żywo z Watykanu.

O tym, że Québec będzie gospodarzem kongresu, poinformował jeszcze Jan Paweł II w 2004 r., inaugurując Rok Eucharystii. Organizatorzy spodziewali się, że do Kanady przyjedzie Benedykt XVI. Jednak z powodu kwietniowej pielgrzymki do USA i lipcowej do Australii, 81-letni Papież nie zdecydował się na jeszcze jed-ną daleką podróż. Abp Québecu kard. Ouellet nie krył rozczarowania, ale przypomniał, że to Jezus Chrystus „jest centralną postacią kongresu”. Obchodom przewodniczyć będzie w imieniu Benedykta XVI jego legat – słowacki kardynał Jozef Tomko. Na kończącej kongres Mszy św. Papież wygłosi homilię, która będzie transmitowana z Rzymu i pokazywana na telebimach.

„Przygotowywaliśmy się do tego przez lata. Będzie to kulminacja naszych wysiłków, prowadzących do re-ewangelizacji Québecu” – podkreśla kard. Ouellet. Québec jest stolicą największej kanadyjskiej prowincji, w której żyje 7,5 mln mieszkańców, w zdecydowanej większości katolików. Miasto obchodzi w tym roku 400. rocznicę założenia. Tam w 1674 r. powstała pierwsza diecezja w Ameryce Północnej. Francuskojęzyczny Québec był dawniej silnym ośrodkiem katolickim. „Społeczeństwo jest dziś pełne krytycyzmu wobec Kościoła katolickiego. Musimy powrócić do tamtych pozytywnych wartości” – akcentuje kanadyjski kardynał.

Miasteczko eucharystyczne
Kongres odbywać się będzie na terenach wystawowych ExpoCité, które zamieniono na miasteczko eucharystyczne. Program przewiduje codzienną Mszę św., jutrznię, adorację eucharystyczną (w tym całonocną 21/22 czerwca), warsztaty, dyskusje, wizyty w parafiach i wspólnotach zakonnych, spotkanie z seminarzystami, spektakle artystyczne. 19 czerwca odbędzie się liturgia pokutna i spowiedź, wieczorem przez miasto przejdzie procesja z Najświętszym Sakramentem, a nazajutrz udzielany będzie sakrament święceń kapłańskich.

„Eucharystia Bożym darem dla życia świata” – takie jest hasło kongresu. Każdy dzień ma swój temat. Katechezy o Eucharystii wygłoszą m.in. kardynałowie: Philippe Barbarin z Lyonu, Jorge Mario Bergoglio z Buenos Aires, Télésphore Placidus Troppo z Indii i Christian Wiyghan Tumi z Douali w Kamerunie, biskupi z USA i Filipin oraz twórca „Arki” Jean Vanier i charyzmatyk José Prado Flores. Celem jest pogłębienie wiary w Eucharystię, a także danie świadectwa o Chrystusie żyjącym w Eucharystii. Chodzi również o ukazanie powszechności Kościoła.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy