Nowy numer 48/2020 Archiwum

Głos biskupów polskich

w związku z opublikowaniem przez Benedykta XVI motu proprio „Summorum Pontificum

Biskupi polscy włączają się w pasterską misję Ojca Świętego Benedykta XVI i podzielają jego głęboką troskę o dobro Kościoła wyrażoną w liście do biskupów towarzyszącym opublikowanemu dziś motu proprio „Summorum Pontificum”.

List ten wyjaśnia nowe normy zawarte w motu proprio. Ich celem jest zachowanie bogatego dziedzictwa liturgicznego i zwrócenie uwagi na ciągłość kultu Bożego w Kościele. Mają one także ułatwić odnalezienie utraconej więzi jedności ze środowiskami, które z powodu przywiązania do liturgii przedsoborowej oddaliły się od pełnej jedności z Kościołem.

Ojciec Święty, idąc śladem swego poprzednika sługi Bożego Jana Pawła II, akcentuje mocno ważność soborowej odnowy liturgicznej, potwierdzając jednocześnie możliwość sprawowania liturgii w rycie przedsoborowym. Benedykt XVI rozwija myśl Jana Pawła II, zawartą w dokumencie „Ecclesia Dei”, i wskazuje, że liturgia posoborowa jest dla Kościoła rzymskiego tym samym rytem, jaki obowiązywał przed reformą z 1970 r.

Biskupi polscy solidaryzują się z Ojcem Świętym w jego trosce o jedność całego Kościoła. Nowe normy mogą pomóc w rozwiązaniu napięć tam, gdzie powstały one w wyniku wprowadzania reformy liturgii po Soborze Watykańskim II. Biskupi zachęcają wiernych do modlitwy w intencji Piotra naszych czasów i do częstego czerpania z duchowego skarbca liturgii Kościoła.

W imieniu Biskupów polskich:
† Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
† Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 7 lipca 2007 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama