Hiszpańska Gwardia Cywilna skonfiskowała setki archeologicznych artefaktów z dwóch domów

W tym skamieliny morskie, ceramikę z epoki brązu i XVIII-wieczną broń.

Hiszpańska Gwardia Cywilna odzyskała setki artefaktów archeologicznych, w tym skamieliny morskie, ceramikę z epoki brązu i XVIII-wieczną broń, z dwóch domów w południowo-wschodniej prowincji Alicante.

Ponadto skonfiskowała 200 fragmentów ludzkich kości, z których niektóre mają nawet od 4000 do 5000 lat. O wszystkim poinformowała w piątkowym oświadczeniu.

Śledztwo trwało kilka tygodni i zwane było Operacją Osarium. Odkrycie, którego dokonała Gwardia Cywilna określiła jako „jedną z największych nielegalnych kolekcji prywatnych” w Alicante.

Po dokonaniu wstępnego odkrycia w domu w wiosce Gata de Gorgos, właściciel domu współpracował z Gwardią i doprowadził ją do większej kolekcji w posiadłości w pobliskim mieście Dénia.

Mieszkaniec drugiego domu twierdził, że znalezione tam przedmioty archeologiczne zostały odziedziczone po zmarłym krewnym. Jednak nie znaleziono żadnej dokumentacji, „która uzasadniałaby jego posiadanie” artefaktów, dodano w oświadczeniu.

Przeciwko dwóm mężczyznom toczy się obecnie śledztwo w sprawie sprzeniewierzenia dóbr o wartości artystycznej, historycznej, kulturowej lub naukowej.

Wśród 350 odzyskanych artefaktów archeologicznych znalazły się rzymskie mozaiki, paleolityczne narzędzia krzemienne i historyczna broń, w tym kule armatnie i żelazny granat.

Odkrycie nastąpiło rok po tym, jak 36 skradzionych antyków, również odzyskanych przez hiszpańską Gwardię Cywilną, wróciło do Egiptu. 

Poniżej filmik ukazujący odkrycie Gwardii Cywilnej. 

Operación 'Osarium' (Alicante)
eldiariocv.es
« 1 »

MG/CNN