Nowy numer 3/2021 Archiwum

Katedra we wsi Chorula

Bertold Hirsz, sołtys Choruli, pochwalił się w swoim zakładzie pracy, że nowy Ojciec Święty przyjechał kiedyś do jego wioski. Współpracownicy popatrzeli na niego nieufnie: - Do Choruli?! Do Krapkowic, to bym jeszcze uwierzył, ale do Choruli?!

Poświęcony przez dwóch papieży
Kamień węgielny dla maleńkiego kościoła w Choruli poświęciło… aż dwóch papieży. Najpierw na Górze Świętej Anny zrobił to Jan Paweł II. Stało się to 21 czerwca 1983 roku. Kamień z Choruli leżał wtedy na ziemi, ułożony wśród wielu kamieni dla budowanych kościołów z Opolszczyzny.

Już pięć dni później w Choruli odbywało się wmurowanie kamienia w ścianę kościółka. Obrzędu tego zgodził się dokonać ówczesny gość biskupa opolskiego: kardynał Joseph Ratzinger, dzisiejszy papież Benedykt XVI. Przed wmurowaniem kardynał jeszcze raz poświęcił kamień.

Ten kamień do dzisiaj wystaje ze ściany kościoła w Choruli. Jest na nim wyryty napis, że poświęcił go Jan Paweł II. – Chcemy teraz zamówić granitową tablicę z napisem, że poświęcenia dokonał także Benedykt XVI – mówi proboszcz Gerhard Sobotta.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama