Nowy numer 20/2024 Archiwum

Po co nam papież?

- Co mnie obchodzi zdrowie papieża? - kilkadziesiąt godzin przed śmiercią Jana Pawła II mówiła w telewizji mieszkanka Moskwy. - Mnie interesuje zdrowie mojego patriarchy. Nie wszyscy chrześcijanie kochają papieża. Nie wszyscy uważają go za Zastępcę Chrystusa na ziemi.

Katolicy nie mają wątpliwości w kwestii wyjątkowej roli Biskupa Rzymu w Kościele i w całym chrześcijaństwie.

Ty jesteś Skała
„Jedynie Szymona uczynił Pan Opoką swojego Kościoła” – stwierdza Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK 881), odsyłając do słów Jezusa zawartych w Ewangelii według św. Mateusza: „Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie (Mt 16,18–19).

Kościół katolicki odwołuje się również do opisanego przez św. Jana Ewangelistę spotkania zmartwychwstałego Jezusa z Piotrem i trzykrotnego pytania o miłość połączonego z poleceniem „Paś owce moje!” (J 21,15–19). Właśnie ten fragment został odczyta-ny w czasie pogrzebu Jana Pawła II.
Święty Piotr jest wymieniony jako pierwszy we wszystkich spisach Apostołów w Nowym Testamencie. Już w pierwszych wspólnotach chrześcijańskich panowało przekonanie, że Piotr został postawiony przez Chrystusa na pierwszym miejscu wśród Dwunastu i powołany do spełniania w Kościele specyficznej funkcji. „Piotr jest skałą, na której Chrystus zbuduje swój Kościół; jest tym, który po swoim nawróceniu nigdy już nie zachwieje się w wierze i będzie umacniał braci; jest wreszcie pasterzem, który będzie prowadził całą wspólnotę uczniów Chrystusa” – przypomniała w 1999 roku Kongregacja Nauki Wiary w „Uwagach” zatytułowanych „Prymat Następcy Piotra w tajemnicy Kościoła”, podpisanych przez kard. Josepha Ratzingera. Św. Ambroży w IV wieku ujął sprawę prosto: „Gdzie Piotr, tam Kościół”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy