Nowy numer 09/2024 Archiwum

Szybka beatyfikacja możliwa również w przypadku Benedykta XVI?

Arcybiskup Georg Gänswein uważa za możliwe to, że wkrótce pojawią się także wezwania do beatyfikacji Benedykta XVI. Powiedział to wieloletni prywatny sekretarz papieża seniora w wywiadzie nadanym w niedzielę wieczorem przez telewizję katolicką "EWTN". Abp Gänswein na pytanie o „Santo subito?" odpowiedział: "Myślę, że pójdzie to w tym kierunku".

Po włosku apel: "Santo subito" – „Natychmiast święty” wystąpił ostatnio na pogrzebie Jana Pawła II w kwietniu 2005 roku. Został beatyfikowany w 2011 roku zaledwie sześć lat po śmierci, a kanonizowany trzy lata później. Tym samym stał się najszybciej kanonizowanym papieżem w czasach nowożytnych.
Przeczytaj też: Ratzinger to współczesny Augustyn - rozmowa z Peterem Seewaldem

Komentując oskarżenia w związku z ekspertyzą dotyczącą skandalu nadużyć w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, abp Gänswein powiedział, że Benedykt XVI był "zszokowany" tym, że po opublikowaniu ekspertyzy został nazwany „kłamcą”. „Błąd w jego wypowiedzi, który dotyczył obecności lub nieobecności na spotkaniu 42 lata temu, był błędem pracownika, co zostało natychmiast skorygowane. Mimo to pozostała `narracja`, która przedstawiała byłego papieża jako kłamcę” – powiedział abp Gänswein.
Żegnamy Benedykta XVI - teksty, analizy, zdjęcia

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama