Nowy numer 28/2018 Archiwum

Rozmowa z kardynałami

W ekumenizmie panuje odwilż. Jednak przywrócenie widzialnej jedności wśród chrześcijan nie nastąpi szybko. Do takich wniosków doszli kardynałowie, z którymi przed konsystorzem spotkał się Papież.

Benedykt XVI wraz z całym Kolegium Kardynalskim 23 listopada zajął się oceną aktualnej sytuacji dialogu ekumenicznego. W spotkaniu wzięło także udział 23 kardynałów nominatów, których Papież kreował następnego dnia. Wśród nich znalazł się zasłużony współpracownik Jana Pawła II i organizator Światowych Dni Młodzieży, abp Stanisław Ryłko (na zdjęciu).

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper zauważył, że gdy chodzi o dialog z Kościołem prawosławnym, po „mrozach powoli nadchodzi odwilż”. Jej znakiem był dokument przyjęty niedawno przez komisję katolicko-prawosławną, w którym zaakceptowany został prymat Biskupa Rzymu. W relacjach z zachodnimi wspólnotami kościelnymi natomiast problemem są nie tylko różnice doktrynalne, ale też odmienność w podejściu do niektórych kwestii etycznych: aborcji, eutanazji, małżeństw homoseksualnych.

Benedykt XVI dyskutował ze swym „senatem” o rosnącej aktywności sekt, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Ze szczególną troską mówił o trudnościach, jakich doznaje wiara chrześcijańska w zsekularyzowanym świecie. Tu wraca temat ekumenizmu i pytanie, jakie świadectwo może dziś dać podzielone chrześcijaństwo.

By stawić czoła temu problemowi, kard. Cormac Murphy-O’Connor zaproponował Papieżowi „nowy i odważny gest”, czyli zaproszenie wszystkich Kościołów chrześcijańskich do udziału we wspólnym ogólnoświatowym spotkaniu. Wydane po nim oficjalne komunikaty Watykanu na ten temat milczą. Sam kardynał mówi, że propozycja panchrześcijańskiego spotkania spodobała się Papieżowi. Stwierdził jednak, że obecnie jest ona niewykonalna ze względu na „niepochodzące od katolików trudności”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama