Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bez przełomu

Wizyta prezydenta Władimira Putina w Watykanie, do której doszło 13 marca, nie przyniosła historycznego przełomu.

Stała się jednak kolejnym kroczkiem na drodze zbliżenia Stolicy Apostolskiej i Patriarchatu Moskiewskiego. Znamienne jest, że prezydent nie zaprosił Benedykta XVI do odwiedzenia Rosji. Coraz częściej słychać glosy, że warunkiem wizyty Papieża w Rosji będzie jego wcześniejsze spotkanie z patriarchą Aleksym II na neutralnym gruncie. Czy była o tym mowa podczas wizyty Putina w Watykanie, nie wiadomo.

Wiadomo natomiast, że Benedykt XVI rozmawiał z Putinem po niemiecku. Język ten prezydent opanował, pracując jako oficer KGB w byłej NRD. „Rozmowa ukazała serdeczne relacje istniejące między Stolicą Świętą i Federacją Rosyjską oraz obopólną wolę dalszego ich rozwijania. W tym kontekście omówiono m.in. kwestie dotyczące relacji między Kościołem katolickim a Cerkwią prawosławną. Rozpatrzono też aktualne zagadnienia międzynarodowe, zwłaszcza związane z kwestią Bliskiego Wschodu. Nie brakło odniesienia do problemów ekstremizmu i nietolerancji, stanowiących poważne zagrożenie dla obywatelskiego współistnienia narodów”.

Tyle oficjalny watykański komunikat. Z kolei rosyjskie media, szeroko komentując wizytę, podkreślały, że prezydent Putin został przyjęty z nadzwyczajnymi honorami. Sporo w tym przesady. Tak samo przyjmowani są bowiem wszyscy prezydenci. Wyjątkiem były tylko nadzwyczajne środki bezpieczeństwa i zamknięcie na czas wizyty Placu św. Piotra i dostępu do bazyliki watykańskiej, co dla pielgrzymów stanowiło nie lada utrudnienie.

Prezydent Putin miał zapewnić Benedykta XVI o przychylności Aleksego II wobec rozwijania dialogu z Kościołem katolickim. Według obserwatorów, słowa te dobrze rokują na przyszłość. Wydaje się jednak, że jedynym owocem wizyty Putina w Watykanie będzie przekazanie na własność rosyjskiej Cerkwi prawosławnej sanktuarium św. Mikołaja i domu pielgrzyma w Bari. Do tej pory było ono jedynie administrowane przez rosyjskie prawosławie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy