Nowy numer 49/2019 Archiwum

Bez pobłażliwości dla pedofilów

Sprawę księży pedofilów podjął 28 października Benedykt XVI w czasie spotkania z biskupami z Irlandii (na zdjęciu).

Odbywali oni wizytę „ad limina Apostolorum” w Watykanie. Papież powiedział m.in., że w takich przypadkach należy „ustalić prawdę o tym, co się stało, aby podjąć niezbędne kroki w celu zapobieżenia ich powtórzeniu się, zapewnienia przestrzegania prawa, a przede wszystkim niesienia pomocy ofiarom i tym, których dotknęło to groźne przestępstwo”.

Ojciec Święty przypomniał, że Kościół w Irlandii miał w ostatnich latach do czynienia z „licznymi i strasznymi przypadkami nadużyć seksualnych w stosunku do nieletnich” i podkreślił, że „są one tym tragiczniejsze, gdy nadużyć tych dopuszczają się ludzie Kościoła”. Rany, jakie one czynią, są bardzo głębokie i wymagają odbudowania zaufania ofiar, dodał Benedykt XVI.

Jego zdaniem, właściwe rozwiązanie tego problemu będzie „świadectwem odkupieńczej mocy Chrystusowego krzyża”. Papież wyraził nadzieję, że codzienna praca większości pełnych oddania kapłanów „nie zostanie przyćmiona przez nadużycia niektórych ich współbraci” i że ludzie zrozumieją to i nadal darzyć będą duchowieństwo „miłością i szacunkiem”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama