Nowy numer 28/2018 Archiwum

Wiara jest silniejsza

Benedykt XVI spotkał się z duchowieństwem diecezji Albano, na której terenie znajduje się letnia rezydencja papieży w Castel Gandolfo, W rozmowie z nimi Ojciec Święty wskazał, że Kościół nadal istnieje, mimo że w historii wielokrotnie próbowano go zniszczyć.

Papież przypomniał, że gdy muzułmanie zniszczyli pierwotne chrześcijaństwo w Azji Mniejszej i Afryce Północnej, „wydawało się, że Kościół jest skończony”. Jednak dzięki licznym świętym udało się go na nowo ożywić. Benedykt XVI wymienił w tym kontekście św. Ignacego Loyolę i św. Teresę z Avila.

Wskazał następnie na filozofów oświeceniowych, Woltera i Rousseau, po których przyszli „święci i zgromadzenia zakonne XIX w.”. „Wiara jest silniejsza niż prądy, które przychodzą i odchodzą” – podkreślił Papież. Zacytował także zdanie Hitlera: „Opatrzność wybrała mnie, wychowanego po katolicku, abym doprowadził katolicyzm do upadku”.

Benedykt XVI wskazał, że Hitler dysponował wszystkimi możliwymi środkami, aby tak się stało. Przypomniał zarazem, że podobną próbę zniszczenia Kościoła podjął także marksizm. „Powinniśmy więc być odważni”, gdyż Kościół jest „nadzieją, która się nie kończy” – zauważył Ojciec Święty

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama