Nowy numer 20/2024 Archiwum

#WspólneŚwięta – kampania społeczna Okręgowej Izby Lekarskiej

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie prowadzi kampanię społeczną, której celem jest powstrzymanie zjawiska oddawania seniorów „na przechowanie” na okres świąt do szpitali.

„Wspólne Święta” – to hasło kolejnej odsłony kampanii społecznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. W przedświątecznym burzliwym czasie na szpitalnych łóżkach pojawiają się pacjenci, którzy nie wymagają hospitalizacji – głównie seniorzy. W tym roku kampania będzie w znacznie szerszym zakresie obecna w kanałach social media Okręgowej Izby Lekarskiej. Pierwszy raz do akcji dołączą również inne izby lekarskie.

– W święta w szpitalach przybywa seniorów. Mimo że szpital to nie dom opieki, a starsi ludzie to nie przedmioty, lekarze często spotykają na oddziałach pacjentów, których nie powinno tam być. Hospitalizacja powinna dotyczyć osób, które wymagają tego ze wskazań medycznych. Niestety dzieje się inaczej – mówi Olga Rostkowska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

– Problem tzw. „babek świątecznych” jest znany od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat – mówi dr n. med. M. Justyna Mierzejewska, internista, alergolog i pulmonolog. – Dużo zależy od wzorca sprawowania opieki nad osobami starszymi. Tam, gdzie więzy rodzinne są bliższe, gdzie funkcjonują rodziny wielopokoleniowe, tam ta opieka jest lepiej sprawowana i ze świętami nie ma problemu. Do tego dochodzi kwestia presji społecznej: w małych społecznościach rodzina nie odda bliskiego do szpitala, bo będzie się tego wstydziła. W dużych ośrodkach wygląda to inaczej. 

W przypadku starszej osoby, dotkniętej chorobami przewlekłymi, prawie zawsze można znaleźć niepokojące objawy, które mogą być  powodem do hospitalizacji  – Czasami starsza osoba jest niedopilnowana: w wirze świątecznych przygotowań zapomina się o podawaniu jej leków czy odpowiedniej objętości płynów i to już może spowodować zaostrzenie choroby przewlekłej – tłumaczy dr Mierzejewska. – Czasami z wywiadu wynika, że rodzina celowo zaniedbała podawanie leków, doprowadzając do takiej sytuacji. A zdarza się i tak, że rodziny mają zaplanowane wyjazdy i wręcz podrzucają starszą osobę na SOR, odjeżdżając przed zakończeniem diagnostyki , a potem nie odbierają telefonów, nie da się z nimi skontaktować, aby odebrali swojego krewnego, w razie  braku konieczności przyjęcia do szpitala – dodaje.

#WspólneŚwięta – kampania społeczna Okręgowej Izby Lekarskiej   Cel kampanii „Wspólne Święta” jest jasny: powstrzymać zjawisko oddawania seniorów „na przechowanie” na okres świąt do szpitali. Działania Okręgowej Izby Lekarskiej mają zwrócić uwagę na ten problem. https://izba-lekarska.pl/



Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia za rok 2021 ponad połowę pacjentów oddziałów internistycznych stanowili pacjenci powyżej 70. roku życia. Jeśli zawęzić statystykę tylko do osób po 80. roku życia, to stanowiły one prawie jedną trzecią wszystkich hospitalizacji internistycznych. 

– Osoba starsza bywa uciążliwa – je w sposób niehigieniczny, mówi  nielogicznie, zachowuje się w sposób nietypowy, nie kontroluje swoich zachowań,  może starać się wymusić uwagę. Stałe sprawowanie opieki nad taką osobą jest obciążeniem dla najbliższych – tłumaczy dr Mierzejewska.  – Mało kto bez przygotowania do tej roli i pomocy innych osób potrafi dobrze ją sprawować. Rozwiązaniem problemu mogłaby być opieka wytchnieniowa – personel opiekuńczy, który będzie przychodził i przejmował opiekę nad chorym, żeby rodzina mogła odpocząć. Takie rozwiązania funkcjonują w Europie Zachodniej – pielęgniarka przychodzi np. na kilka nocy w tygodniu, aby rodzina czuwająca nad osobą terminalnie chorą mogła odpocząć. W Polsce taka opieka nie jest dostępna, a jeśli zaczyna się o niej mówić, to tylko w kontekście chorych onkologicznie. Tymczasem opieka nad osobami z zaburzeniami otępiennymi jest dla rodzin potężnym wyzwaniem organizacyjnym i emocjonalnym. Zapewnienie im wsparcia jest ważną kwestią, która ciągle czeka na uregulowanie – podsumowuje lekarka. 

Cel kampanii „Wspólne Święta” jest jasny: powstrzymać zjawisko oddawania seniorów „na przechowanie” na okres świąt do szpitali. Działania Okręgowej Izby Lekarskiej mają zwrócić uwagę na ten problem. Pierwsza odsłona akcji została zainicjowana 19 grudnia 2018 roku przez Komisję Młodych Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. W tym roku po raz pierwszy ze wspólnym przekazem wystąpią trzy izby. Do akcji dołączają Bydgoska Izba Lekarska oraz Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie.

Zobacz też:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy