GN 48/2020 Archiwum

Odszedł do domu Ojca

Jan Paweł II nie żyje – poinformował Watykan. 264. następca św. Piotra zmarł 2 kwietnia w wieku 84 lat w Rzymie. Zgon nastąpił o 21. 37. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był trzecim co do długości w historii papiestwa.

Ojciec Święty zmarł w swym prywatnym apartamencie – stwierdzało oświadczenie dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszone w nocy z 2 na 3 kwietnia w Watykanie. Joaquin Navarro-Valls podkreślił, że „ostatnie godziny Ojca Świętego upłynęły na nieustannej modlitwie wszystkich osób, towarzyszących mu w pobożnym konaniu, i we współudziale w modlitwie tysięcy wiernych, zgromadzonych od wielu godzin na Placu św. Piotra”.

O godz. 20 w pokoju Ojca Świętego rozpoczęła się Msza św. z uroczystości Bożego Miłosierdzia, pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Dziwisza, którą koncelebrowali kardynał Marian Jaworski, arcybiskup Stanisław Ryłko i ksiądz Mieczysław Mokrzycki. W czasie tej liturgii udzielono Janowi Pawłowi II świętego Wiatyku i raz jeszcze sakramentu namaszczenia chorych.

W chwili zgonu Jana Pawła II obecni byli jego obaj sekretarze osobiści: arcybiskup Stanisław Dziwisz i ksiądz Mieczysław Mokrzycki; kardynał Marian Jaworski, arcybiskup Stanisław Ryłko, ksiądz Tadeusz Styczeń, trzy polskie zakonnice służebnice Najświętszego Serca Jezusowego, pracujące w apartamentach, ze swą przełożoną s. Tobianą Sobódką na czele; lekarz osobisty Papieża doktor Renato Buzzonetti, wraz z dwoma lekarzami: Alessandro Barellim i Ciro D’Allo, oraz dwaj dyżurujący pielęgniarze.

Po chwili kardynał Angelo Sodano odmówił na Placu św. Piotra modlitwę „De profundis” za duszę Jana Pawła II. Następnie arcybiskup Leonardo Sandri, ze łzami w oczach, powiedział: „nasz najukochańszy Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”.

Przyczyną zgonu papieża Jana Pawła II był wstrząs septyczny i nieodwracalna zapaść krążeniowo-oddechowa – stwierdza dokument osobistego lekarza Papieża, Renato Buzzonettiego. Śmierć została stwierdzona na podstawie specjalnego, 20-minutowego zapisu EKG.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama