Nowy numer 48/2020 Archiwum

GN Opole - poleca

800 lat raciborskiej fary - Można zyskać odpust

Opolski biskup pomocniczy Jan Kopiec przewodniczył uroczystej Eucharystii w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu, którą zainaugurowano obchody 800-lecia tamtejszego kościoła.

16 stycznia br. liczni wierni zgromadzili się w raciborskiej farze, aby jak co roku modlić się o wyniesienie na ołtarze Świątobliwej Ofki (Eufemii), księżnej raciborskiej, która w XIV wieku jako dominikanka wiodła pobożne i cnotliwe życie zakonne w tamtejszym klasztorze. Podczas Mszy św. bp Jan Kopiec wręczył miejscowemu proboszczowi ks. Ginterowi Kurowskiemu dokument Penitencjari Apostolskiej podpisany 4 stycznia br. przez kardynała Jakuba Franciszka Stafforda, wielkiego penitencjariusza. Dokument ten zawiera przepisy dotyczące uzyskania odpustu jubileuszowego w kościele Wniebowzięcia NMP w Raciborzu. Penitencjaria Apostolska działając na mocy uprawnień otrzymanych od Ojca św. Jana Pawła II udzieliła następujących odpustów:

Odpustu zupełnego
pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa w intencji Ojca Świętego) przy braku przywiązania do jakiegokolwiek grzechu tym wiernym, którzy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu uczestniczyć będą pobożnie we Mszy św., nabożeństwie liturgicznym czy innej pobożnej praktyce, albo przynajmniej odmówią „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”: w dniu uroczystego otwarcia i zamknięcia obchodów związanych z 800-leciem istnienia parafii we wszystkie uroczystości i święta Najświętszej Maryi Panny w dniach, gdy obchodzone są prywatne jubileusze z racji przyjęcia chrztu, bierzmowania czy zawarcia sakramentu małżeństwa w tym kościele raz w roku, w dniu dowolnie wybranym przez poszczególnych wiernychilekroć wierni wezmą udział w pielgrzymce, która udaje się do tego kościoła grupowo

Odpustu cząstkowego
tym wiernym, którzy z sercem skruszonym wypełnią dzieła miłosierdzia, pokuty lub ewangelizacji zaproponowane przez proboszcza tegoż kościoła i zatwierdzone przez biskupa diecezjalnego.
Wyżej wyszczególnione odpusty zostały udzielone na czas trwania jubileuszu 800-lecia kościoła Wniebowzięcia NMP w Raciborzu.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama