Nowy numer 4/2023 Archiwum

Szykują dar dla Nowonarodzonego

Święty Mikołaj trafił do Łodzi, gdzie obdarował dzieci z zespołem Downa.

W Domu Arcybiskupów Łódzkich po raz pierwszy w historii zawitali niezwykli goście - dzieci z zespołem Downa, ich rodzice i wychowawcy. Z honorami przyjął ich znany z dobroczynności biskup z Miry, który wręczył maluchom prezenty i z każdym przybił piątkę.

- Teraz jestem już bardzo starym biskupem, ale kiedyś byłem młody - opowiadał św. Mikołaj głosem abp. Grzegorza Rysia. Mówił o swoim trudnym dzieciństwie, wspominał rodziców, którzy umarli, gdy był młody, zostawiając mu dużo pieniędzy.

- Po sąsiedzku mieszkał tata z trzema córkami. Byli bardzo biedni. Pomyślałem: „Po co mi te wszystkie pieniądze?” - mówił abp Ryś, a właściwie św. Mikołaj. Zdradził swoim małym gościom, że nocą wrzucał przez okno sąsiadów gałki złota.

- Chcielibyście tak robić, żeby pomóc, gdy ktoś płacze? - pytał. - Tak! - odpowiadały głośno dzieci.

Szykują dar dla Nowonarodzonego   Henryk Przondziono/Foto Gość

Biskup z Miry wytłumaczył im także, że przychodził w nocy, bo pomagać należy po cichu, by nikt nie wiedział, kto jest darczyńcą.

Spotkanie ze św. Mikołajem zainaugurowało w Łodzi tegoroczny Orszak Trzech Króli i akcję Dar dla Nowonarodzonego. Jej celem jest zbiórka funduszy dla dzieci z zespołem Downa oraz dotkniętych biedą maluchów z Libanu. 

Jedną z największych potrzeb dzieci z zespołem Downa jest rehabilitacja logopedyczna, dlatego organizatorzy łódzkiego orszaku chcą ufundować dla nich minimum 500 godzin zajęć z logopedami. Potrzeba na ten cel 50 tys. zł. Dodatkowe środki pomocowe przekazane zostaną na potrzeby 300 libańskich dzieci, wychowujących się w 100 rodzinach, którymi opiekuje się parafia św. Michała w Bejrucie, wspierana przez Stowarzyszenie Dom Wschodni i Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Szykują dar dla Nowonarodzonego   Henryk Przondziono/Foto Gość
« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy