Nowy numer 11/2024 Archiwum

Ocaleni w ostatniej chwili

Zaczyna się egzekucja. Rzymski oficer siedzący na koniu daje znak katowi i ten podnosi w górę szablę, by uderzyć nią w kark pierwszego z trzech klęczących skazańców. Nagle ktoś podchodzi do oprawcy. To starzec ubrany w szaty biskupa. Kat spogląda na niego zaskoczony. Biskup gestem nieznoszącym sprzeciwu zatrzymuje egzekucję.

Człowiek, który uratował skazańców, to święty Mikołaj. Żył na przełomie III i IV wieku (zm. ok. 342 r.). Był biskupem Myry (obecnie Demre), miasta leżącego na południowym wybrzeżu Azji Mniejszej (dziś Turcja). Według tradycji był dobroczyńcą wspierającym ubogich. Na Wschodzie czczono go od VI wieku, na Zachodzie jego kult stał się popularny w wieku XI, kiedy relikwie świętego przewieziono do Bari (Włochy).

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy