Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kalendarz Liturgiczny

XX Tydzień Zwykły

15 sierpnia
Poniedziałek – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. „Widzisz, jak mi się brzuch rusza?” – męczyła mnie żona. Siedziała w nim mała Marta. Gdy miała kilkanaście tygodni do „wyjścia”, oddaliśmy ją pod opiekę Maryi: „Prosimy Cię, połóż swe dłonie na główce dziecka i pomódl się nad nim...”. I brzuch Doroty dosłownie oszalał. Dziecko zaczęło skakać jak piłeczka. Zamurowało nas. „Ono tańczyło” – mówię znajomemu zakonnikowi. Zaczął się śmiać: Jan Chrzciciel też... tańczył. Tak jest w oryginale.
Ap11,19a;12,1.3–6a.10ab; Ps 45;Łk 1,39–56. IV tydzień psałterza

16 sierpnia
Wtorek – dzień powszedni

Uczniowie przerazili się bardzo i pytali: Któż więc może się zbawić? – Ooo, a ojciec to taki bogaty duchowo! – chwaliły siostry zakonne rekolekcjonistę po poruszającej nauce. On przeraził się i zaczął głośno prosić: Błagam, nie mówcie tak o mnie. Zamykacie mi drogę do nieba! Ja nic nie mam, naprawdę, jestem tylko żebrakiem... – Czemu on tak gwałtownie zareagował? – dziwiły się siostry.
Sdz 6,11–24a; Ps 85; Mt 19,23–30

17 sierpnia
Środa – św. Jacka, prezbitera

Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Zazdrość. Jakim prawem on otrzymał Boże błogosławieństwo? Przecież nie zasłużył, omijał kościół szerokim łukiem, widząc księdza, przechodził na drugą stronę ulicy! Kogo ujrzę w niebie? Może osoby, których bym się tam nigdy nie spodziewał? Prostytutki wchodzą przede mną do królestwa niebieskiego, a ja, zamiast wielbić za to miłosierdzie Boże, zaciskam pięści: jakim prawem?!!
Sdz 9,6–15; Ps 21; Mt 20,1–16a

18 sierpnia
Czwartek – dzień powszedni

Słudzy wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych. Złościsz się, że Pan prosi na ucztę ludzi, których napotkał na drodze? Więcej, zaprasza najpierw złych, dopiero potem wymienia dobrych? Przecież nie chciałeś skorzystać z zaproszenia: bierzcie i jedzcie. Nie kupujcie, ale: bierzcie. Za darmo. Świetnie rozumieją to życiowi nędzarze. I tak nie mieliby czym zapłacić.
Sdz 11,29–39a; Ps 40; Mt 22,1–14

19 sierpnia
Piątek – dzień powszedni

Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? Pytają o prawo, a słyszą o miłości. Mój przyjaciel Maciek, który ma za sobą długą drogę wschodnich duchowości, świeżo po nawróceniu pytał kapłana o jakąś konkretną metodę zbliżenia się do Boga. Ksiądz uśmiechnął się: nie mogę ci powiedzieć, ile godzin dziennie masz się modlić, jaką postawę masz przyjąć. Kochaj. Po prostu.
Rt 1,1.3–6.14b–16.22; Ps 146;Mt 22,34–40

20 sierpnia
Sobota – wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła

Wy wszyscy braćmi jesteście. Marylin Manson jest moim bratem. Facet w przychodni, który śmierdział tak, że wszyscy dyskretnie odsuwali się na drugi koniec ławki, jest moim bratem. Kobiety, wokół których krążyły moje brudne myśli, są moimi siostrami. Czterej faceci, którzy wyskoczyli na pustej ulicy i pobili mnie, są moimi braćmi. Na razie tylko wiem o tym. Nie dotarło to jeszcze do mojego serca. Dotknę tego w niebie. Przerażę się, że zmarnowałem życie?
Rt 2,1–3.8–11; 4,13–17; Ps 128;Mt 23,1–12
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama