Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kalendarz Liturgiczny

X Tydzień Zwykły

6 Czerwca
Poniedziałek – dzień powszedni

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami... Zrobił tak, aby być dobrze słyszany. Miał bowiem do powiedzenia coś ważnego. Uczniowie wspięli się na górę, aby być razem z Nim, aby usłyszeć to, co ma do powiedzenia. Wokół były tłumy – ludzie cisnący się blisko i ci siedzący daleko, na krańcach. Błogosławieństwa starczyło dla każdego.
2 Kor 1,1–7; Ps 34; Mt 5, 1–12 II tydzień psałterza.

7 Czerwca
Wtorek – dzień powszedni

Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Czasem to mnie przeraża. Wszyscy zobaczą, jak stoję w konfesjonałowym ogonku, kupuję książkę o papieżu, jadę do sanktuarium. Nie można się wyprzeć, filozofować na temat zbawienia Chińczyków i wypraw krzyżowych. Miasto na górze jest miejscem otwartym. A to zobowiązuje.
2 Kor 1,18–22; Ps 119; Mt 5, 13–16

8 czerwca
Środa – wspomnienie św. Jadwigi Królowej

Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. Wszystko zaczyna się od rzeczy małych. Otwarcia oczu, znaku krzyża, ścierki odłożonej na miejsce. Dopiero potem – Credo, Boże, coś Polskę, Magnificat. Na końcu, niespodziewanie – świętość.
2 Kor 3,4–11; Ps 99; Mt 5, 17–19

9 czerwca
Czwartek – dzień powszedni

Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Sprawiedliwość litery i sprawiedliwość serca. Dlaczego rezygnować z tego, co mi się słusznie należy, z tego, do czego mam prawo? Przecież nie dlatego, by być lepszą niż inni. Nie dlatego, by przyznać rację krzywdzicielom, upokorzyć się przed silniejszym. Racją i źródłem sprawiedliwości ma być dla mnie Jezus, Jego słowo.
2 Kor 3,15–4,1.3–6; Ps 85; Mt 5, 20–26

10 czerwca
Piątek – wspomnienie bł. Bogumiła, biskupa

Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Anachronicznie brzmi to przykazanie dzisiaj, w XXI wieku. Dla jednych – nic złego w reklamach, kuszących pozach, ciele traktowanym jak towar. Dla drugich – winny jest świat, łatwo oskarżyć innych. A Jezus – do jednych i drugich mówi: zobacz, co kryjesz we własnym sercu.
2 Kor 4, 7–15; Ps 116b; Mt 5, 27–32

11 czerwca
Sobota – wspomnienie św. Barnaby, apostoła

Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy. A gdy przyjdziecie do jakiegoś miasta albo wsi, wywiedzcie się, kto tam jest godny, i u niego
zatrzymajcie się, dopóki nie wyjdziecie. Znany tekst. Jest w nim zaufanie łasce i... zdrowy rozsądek. Świadomość własnej godności i tego, że najważniejsza jest służba Ewangelii. To przesłanie dla każdego apostoła. Święty Barnabo, prowadź!
Dz 11, 21b–26; 13,1–3; Ps 98; Mt 10, 7–13
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama