Nowy numer 47/2022 Archiwum

Kinowa premiera biblijnego serialu

Oglądany przez miliony widzów w streamingu serial „The Chosen” będzie można obejrzeć 27 listopada w wybranych polskich kinach.

Serial Dallasa Jenkinsa jest najgłośniejszym filmowym przedsięwzięciem zrealizowanym na podstawie Ewangelii w ostatnich latach.  Pomysł  zrodził się w 2017 roku.

Akcja pierwszego sezonu toczy się w Kafarnaum leżącym nad Jeziorem Genzareth na północy Izraela. Znaczna część zdjęć powstała w Capernaum Village (Kafarnaum) będącej repliką autentycznej wioski z pierwszej połowy I w., gdzie stoją kamienny domy i inne budowle z tego okresu.

„The Chosen” w zasadniczy sposób różni się od dotychczasowych filmów i miniseriali poświęconych życiu Chrystusa. Przedstawia Jezusa z perspektywy bliskich mu osób, zarówno apostołów, jak i wielu innych bohaterów znanych z kart Nowego Testamentu. Nie oznacza to, że nie spotkamy tu postaci fikcyjnych, ale są to bohaterowie drugoplanowi, którzy pozostają w relacjach z tymi realnie istniejącymi.

Na początku poznajemy bohaterów dobrze znanych z Nowego Testamentu. Są to przyszli apostołowie, m.in. Mateusz i Szymon (Piotr), a także Maria Magdalena czy Nikodem. Jednak w pierwszych odcinkach serial opowiada o ich życiu przed spotkaniem z Jezusem. Twórcy niejako dorabiają im fikcyjne biografie, indywidualizują ich postacie, przedstawiają zalety i słabości. W serialu znajdują się sceny i dialogi wzięte bezpośrednio z Pisma Świętego, ale także fikcyjne. W pierwszym sezonie dotyczy to przede wszystkim historii sprzed powołania apostołów. Również nie zawsze miejsce i czas wydarzeń ze względów narracyjnych pokrywa się dokładnie z tym, co czytamy w Biblii. Całość natomiast zachowuje jej przesłanie.

Forma serialu przypomina konstrukcyjnie telenowelę, można ją właściwie nazwać biblijną telenowelą. Chodzi wyłącznie o formę narracji. Była to odważna decyzja, bo chociaż filmowych ekranizacji Biblii powstało i powstaje wiele, to są to produkcje najczęściej realizowane schematycznie, a obrana przez twórców formuła stawia bohaterów bliżej widza.

27 listopada kina pokażą pierwsze trzy odcinki pierwszego sezonu. Dwugodzinne seanse rozpoczną się we wszystkich wybranych kinach o godz. 16.00. Lista kin znajduje się pod adresem rafaelfilm.pl/thechosen/#lista-kin

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy